V Česku se chystají obří investice. Budeme u toho, říká šéf korporátního bankovnictví ČSOB

Každoročně rozhoduje o financování v řádech stovek miliard korun pro největší české i zahraniční korporace. Jako jeden z mála ví, jaké plány a projekty se postupně rodí a co všechno se u nás chystá. Pozvání na rozhovor přijal Petr Manda, vrchní ředitel Korporátního bankovnictví ČSOB, jednoho z hlavních hráčů na poli bankovnictví pro firmy na českém trhu. Rozjet obří projekty a dotáhnout je do zdárného konce někdy zabere léta. O budoucnost a směřování české ekonomiky ale strach nemá.

FOTO:(c)PETR SOLAR

Skupina ČSOB patří objemem financování a rozsahem poskytovaných služeb k tuzemským lídrům. Jaký jste měli objem poskytnutých úvěrů v prvním pololetí?

V srpnu jsme zveřejnili hospodářské výsledky celé skupiny ČSOB, takže máme čerstvá data, z nichž je patrné, jak rosteme a potvrzujeme vedoucí roli na trhu. Objem úvěrů pro korporace, firmy a podnikatele se v prvním pololetí navýšil o dvanáct procent na necelých 380 miliard korun. Z toho korporátní úvěry vzrostly meziročně o 15 procent na asi 220 miliard korun a úvěry pro malé a střední firmy a podnikatele o šest procent na 103 miliard korun. Dařilo se i leasingu, kde objem financování narostl o 15 procent na necelých 51 miliard korun. K tomu je ještě důležité doplnit, že podíl nesplácených úvěrů je na minimální hodnotě a naše portfolio je velmi zdravé a kvalitní.

Většinu úvěrového byznysu firemního financování tedy tvoří korporace. Do jakých oblastí investice směřovaly?

K hlavním oblastem financování patří úsporná energetická řešení, obnovitelné zdroje a udržitelnost, což je vítané a potřebné, poněvadž velkou výzvou české ekonomiky je zbavit se zátěže vyšší energetické, emisní i materiálové náročnosti. My potřebujeme transformaci na energeticky šetrnější ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, abychom dlouhodobě mohli být mezinárodně úspěšní a konkurenceschopní. Touto cestou se vydala už řada našich klientů, můžeme uvést třeba Letiště Praha, HOPI Holding nebo Rhea Holding.

Tímto směrem jdou i chystané nové projekty?

Podílíme se na financování a vidíme největší příležitosti zhruba ve třech hlavních směrech. Velkou oblastí je samozřejmě energetika, kde firmy hledají cestu, jak zlevnit a zefektivnit energetický mix a udělat své fungování bezpečnější. Tranzice a směřování energetiky k bezemisním a udržitelnějším zdrojům je nabíledni. A třeba jen v probíhajícím tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech, což představuje řádově stovky miliard korun, by měl tvořit podíl českých firem na celé zakázce kolem 60 procent, což je mimořádná příležitost pro české podniky. Vedle samotného jádra pak půjdou obrovské investice do obnovitelných zdrojů elektřiny, do přenosových soustav a v neposlední řadě do české teplárenské soustavy, která je historicky založená na spalování uhlí.

A nemyslíte si, že se třeba Green Deal přehodnotí?

Evropa má jasné cíle transformace na emisně neutrální do poloviny století a Green Deal představuje všechny s tím spojené cíle a opatření. Dekarbonizace musí pokračovat dál a v kontextu války na Ukrajině lze spíš předpokládat akceleraci transformace energetického sektoru, která nám též zajistí energetickou bezpečnost. Navíc z pohledu banky firma, která podceňuje ESG, může být problematičtější z hlediska financování, protože má pro nás méně čitelnou a perspektivní budoucnost. Může se dostat do stavu, v němž její výrobky budou neprodejné, anebo bude čelit dodatečným daním a poplatkům a čistě ekonomická atraktivnost firmy může být horší. Příklady z praxe už známe.

Nicméně z firem zaznívají i kritické hlasy…

Řeknu vám svoji osobní zkušenost. Když jsme pár let zpět jako bankéři chodili do firem a vysvětlovali manažerům a ředitelům, že je potřeba řešit uhlíkovou stopu a energetickou náročnost, tak na nás mnozí hleděli jako na Marťany. Teď už nám ti samí klienti většinou dávají za pravdu a postupně si uvědomují a jsou vedeni v rámci svých dodavatelsko‑odběratelských řetězců, že je potřeba mít zmapován a nastaven sběr potřebných dat k měření klimatických cílů. V tom jim aktivně pomáháme a využíváme unikátní a dlouhodobě vytvářené know‑how.

Jaké by měly být další oblasti financování?

Chceme se aktivně zapojit do budování dopravní infrastruktury, kde je v plánu rozsáhle investovat do dálniční sítě, silničních obchvatů a vysokorychlostních železničních tratí. Tím, že jsme lídry ve financování na poli PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru, tak jsou před námi slibné možnosti. Výstavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, což byl v podstatě první český infrastrukturní PPP projekt, u něhož je ČSOB klíčovou financující institucí, by měla být dokončena do konce tohoto roku. A teď stát vypsal další PPP projekt, a to zakázku na výstavbu části dálnice D35. Vedle toho se chystají i další investice: D0, D3, D35. Věříme, že vše klapne a my budeme tu toho. A v neposlední řadě jsme změnili s ohledem na aktuální mezinárodní geopolitickou situaci přístup k obrannému průmyslu a chceme svým dílem přispět a pomáhat armádám, policii a dalším složkám v ČR a v zemích našich spojenců…

Tip
Business kreditka od ČSOB chrání vaše podnikání. Získejte i vy pojištění prodloužení záruky zdarma, bezúročné období až 45 dní či slevu 0,4 Kč/litr paliva v síti EuroOil. Sjednání kreditní karty je zcela zdarma.

Vedle toho se zapojujete i do zprostředkování dotací a poradenství. Můžete nám to přiblížit?

Jsme velice aktivní a pomáháme klientům jak s financováním, tak i přímo se získáváním dostupných finančních prostředků v rámci Strukturálních fondů EU nebo Modernizačního fondu. Klientům prověřujeme jejich záměry z hlediska vhodnosti programů a hledáme pro ně nejvýhodnější řešení. V případě, že je to zaujme, tak jim zajistíme celý proces: od přípravy studií, podání žádostí o podporu až po pomoc v rámci samotné realizace investiční akce. Nejčastějšími projekty jsou investice do úspor energií, vody, recyklace, obnovitelných zdrojů či projekty vedoucí ke snižování emisí, například modernizace nebo náhrada zdrojů a změny technologií.

Výhodou je, že v oblasti poradenství na projektech spolupracujeme na principu success fee. Klienti tedy nic neplatí předem, ale až pouze v případě úspěchu dané žádosti. Jinými slovy my přebíráme riziko a jsme motivováni odvést nejlepší práci pro klienta. Přidanou hodnotou je také náš vlastní tým energetických specialistů, kteří dokážou pomoci klientům projekty vhodně nastavit a propočítat včetně energetických posudků a auditů, což jsou často klíčové přílohy pro žádosti o podporu. Za vše hovoří, že náš specializovaný útvar ČSOB EU Centrum má za sebou přes 1 200 projektů a klientům jsme získali podporu přesahující 32 miliard korun.

Jaké jsou další výhody, které získají klienti?

Klienti díky těmto projektům často šetří vlastní investiční i provozní náklady, životní prostředí a zvyšují efektivitu. Na ekologicky zaměřené projekty poskytujeme klientům zvýhodněné financování z prostředků Evropské investiční banky a rovněž klienty v přípravě jejich záměrů podporujeme dotací až 150 tisíc korun z našeho ČSOB ENVI grantu. Tento grant klienti používají nejčastěji na pořízení projektové dokumentace nebo na energetické posudky.

Celou řadou dotačních programů je podporována i digitalizace, robotizace a automatizace, což je recept na jednu z největších výzev, které naši klienti dlouhodobě čelí, a to nedostatku kvalifikované pracovní síly. I v této oblasti dokážeme být pro naše klienty spolehlivými partnery v oblasti financování a poradenství. Klienti využívají k realizaci rovněž Strukturální fondy EU, zejména OPTAK, ale také Národní plán obnovy a Investiční pobídky ČR. Každý projekt je specifický pro daného klienta a snažíme se v rámci ČSOB EU Centra pro něj najít vhodné řešení. 

Autor: Tomáš Zimmermann. Zdroj: www.komora.cz