7. díl: Umělá inteligence a trh práce v roce 2025

Rychlý vývoj umělé inteligence má vliv na takřka všechny oblasti života i podnikání. AI již dnes mění způsob práce, obchodní modely i finanční trhy. Jak se mohou firmy adaptovat na změny, které umělá inteligence přináší na trh práce?

Ai,Technology,With,Hr,,Human,Resources,,Management,Recruitment,Employment,,Crm,

Jaké faktory ovlivní trh práce v roce 2025?

Hned na začátku je nutno říct, že trendy na trhu práce neudávají pouze technologie a AI. Neméně významnou roli sehrála pandemie covid-19, která zcela změnila pohled firem na home office a samorozvrhování pracovní doby, což jsou dnes široce využívané a zaměstnavateli podporované benefity.

Dalším faktorem je také nástup generace Z na pracovní trh, která je známá svým silným důrazem na work-life balance, a v neposlední řadě zelená transformace.

Přínosy a rizika umělé inteligence (AI) na trhu práce

Umělá inteligence již dnes zefektivňuje mnohé procesy a zvyšuje produktivitu v celé řadě odvětví. Nejčastěji se o AI a robotizaci mluví v souvislosti s automatizací průmyslových procesů, kde aplikace s umělou inteligencí dokáží např. prediktivně řídit zásoby a údržbu či poskytovat 3D vizualizace v reálném čase. Například chytré brýle Microsoft Hololens umožňují vytvářet hologramy a zcela přirozeně s nimi interagovat, což firmy využívají pro nejrůznější simulace, vzdálenou spolupráci i školení zaměstnanců.

To ale zdaleka není vše – AI automatizuje veškeré rutinní administrativní úkony, které zvládne udělat za zlomek času a s nulovým rizikem lidské chyby. Ve zdravotnictví se začíná využívat diagnostika založená na AI, která má nečekaně dobré výsledky, či robotická chirurgie. AI je také skvělým nástrojem personalizace, ať už potřebujete individuálně přizpůsobit reklamu, výuku nebo cokoli dalšího. V marketingu ji využijete nejen jako pomocníka při tvorbě vizuálních a textových obsahů, ale i při zpracovávání dat a predikcích. Možnosti využití AI jsou vskutku široké.

„Lidstvo si od nepaměti láme hlavu nad tím, jak se vyhnout práci. Nejprve jsme za pluhy zapřáhli zvířata. V průmyslové revoluci jsme zkrotili parní stroje, které vystřídala elektrifikace. V digitální éře nás v počítání nahradily počítače. A zatím posledním krokem v této evoluční štafetě je AI. Přestože máme neustále lepší a lepší technologie, které dokáží lidskou práci nahradit, práce tu stále je. A pro čím dál víc lidí. Mění se jen její podoba.“ 

David Grudl, odborník na AI, lektor a autor webu www.umeligence.cz

AI na trhu práce přináší i obavy z prohlubujících se nerovností. Avšak příjmová nerovnost může být naopak snížena díky tomu, že méně kvalifikovaní zaměstnanci zvládnou udělat díky moderním technologiím mnohem více práce. Tím sice některá pracovní místa zaniknou, nová však vzniknou.

Při implementaci AI do firemních procesů je nutné vzít v potaz i rizika související s digitalizací obecně. Základem kybernetické bezpečnosti je maximální důraz na ochranu dat a osobních údajů. Rovněž je vhodné přijmout interní směrnice, které budou ošetřovat otázky odpovědnosti, například v případě automatizovaného rozhodování.  

Zánik některých profesí i nové příležitosti

Zatímco někteří lidé nástup AI vnímají s obavou, jiní ji vítají jako příležitost pro nebývalý rozvoj podnikání a celkovou transformaci trhu práce. Všichni se ale shodují na tom, že umělá inteligence se stane součástí práce napříč odvětvími.

Studie McKinsey Global Institute předpokládá, že generativní umělá inteligence zvládne v případě některých profesí automatizovat činnosti, kterými dnes pracovníci tráví až 70 % svého času. To ale neznamená, že tito zaměstnanci přijdou o práci – spíše ale budou vykonávat jinou práci.

Perspektivní pracovní pozice

Růst bude poptávka zejména po vysoce kvalifikovaných a úzce specializovaných odbornících z oblasti vědy a technologie, ale také po pečovatelských a zdravotnických profesích. Postupně vznikají a nabývají na důležitosti i nové profese, zejména pak AI specialisté, datoví vědci či odborníci na udržitelnost.

Stabilní pracovní pozice

AI by neměla mít zásadní vliv na oblast managementu ani na profese, jejichž základem je sociální interakce, kreativita, expertíza a další dovednosti, které nemohou být nahrazeny stroji. Stejně tak nelze nahradit profese, které se odehrávají v různých prostředích, takže o práci se nemusí obávat třeba zahradníci, řemeslníci a další.  

Neperspektivní pracovní pozice

Naopak pokles se očekává v profesích, které vyžadují rutinní fyzické činnosti, ale také sběr a zpracovávání dat. V těchto oblastech totiž výkony strojů už nyní předčí výkony lidí. Předpokládá se, že počet zaměstnanců pracujících ve výrobě a v administrativě bude postupně klesat.  

TipČSOB Online konfigurátorem podnikatelských financí získáte nabídku přímo pro své podnikání, ať už se jedná o financování vašeho podnikání, zhodnocení vkladů či zkrátka vše kolem financí. Žádost vyřídíte rychle a online. Od začátku jednáte přímo se zkušeným bankéřem pro firmy a podnikatele.

Jak mohou firmy vytěžit ze změn na trhu práce maximum

Klíčem k dlouhodobému úspěchu firem jsou investice do inovací, automatizace a rozvoje zaměstnanců.

Zefektivněte provoz díky novým technologiím a automatizaci

Abyste udrželi krok s konkurencí, hledejte způsoby, jak zefektivnit provoz vaší firmy. Automatizovat lze takřka jakékoliv rutinní úkoly, ať už jde o zpracovávání dat, zákaznickou podporu nebo výrobu. Tím zvýšíte produktivitu a snížíte náklady.

Nepodceňujte důležitost inovací a investic do vývoje. S implementací AI a nových technologií vám pomohou externí specialisté, v ideálním případě zkuste navázat strategickou spolupráci s technologickými partnery.

Proaktivně hledejte a rozvíjejte talenty

Talentovaní a kvalifikovaní zaměstnanci se stanou nejdůležitějším faktorem pro úspěch podnikání. Kvalifikované zaměstnance můžete hledat pomocí kvalitní náborové kampaně, ale také třeba díky partnerstvím se vzdělávacími institucemi.

Talenty je potřeba nejen najít, ale také do nich investovat. Hledejte proto pro ně odpovídající rekvalifikační a vzdělávací programy a rozvíjejte ty dovednosti nových i stávajících zaměstnanců, které nelze nahradit stroji, případně jsou pro práci se stroji nepostradatelné:

  • Technologická gramotnost,
  • kreativita,
  • kritické a analytické myšlení,
  • sociální a komunikační dovednosti.

AI je hnacím motorem pozitivních změn na trhu práce

S příchodem nových technologií je zásadní transformace pracovního trhu nevyhnutelná. Pokud se dokážete na změny včas adaptovat, efektivně a odpovědně integrovat AI do firemních procesů, náležitým způsobem změnit organizační strukturu vaší firmy a využít rekvalifikace a programy celoživotního vzdělávání, získáte významnou konkurenční výhodu.

AI není pouze cestou k růstu firem, ale při správné implementaci také cestou k větší spokojenosti zaměstnanců či k úspěšné zelené transformaci byznysu. 

Stručně
  • Umělá inteligence již dnes zefektivňuje mnohé procesy a zvyšuje produktivitu v celé řadě odvětví. AI pomáhá automatizovat průmyslové procesy i rutinní administrativní úkony, personalizovat reklamu či výuku nebo zkvalitňovat diagnostiku ve zdravotnictví.
  • S nástupem AI lze očekávat zánik některých profesí i nové příležitosti. Růst bude poptávka zejména po odbornících z oblasti vědy a technologie, ale také po nových profesích jako AI specialisté, datoví vědci či odborníci na udržitelnost.
  • AI by neměla mít zásadní vliv na oblast managementu ani na profese, jejichž základem je sociální interakce, kreativita, expertíza a další dovednosti, které nemohou být nahrazeny stroji.
  • Naopak pokles se očekává v profesích, které vyžadují rutinní fyzické činnosti, ale také sběr a zpracovávání dat.
  • Abyste udrželi krok s konkurencí, hledejte způsoby, jak zefektivnit provoz vaší firmy. Automatizovat lze takřka jakékoliv rutinní úkoly. Tím zvýšíte produktivitu a snížíte náklady.
  • Talentovaní a kvalifikovaní zaměstnanci se stanou nejdůležitějším faktorem pro úspěch podnikání. Talenty je potřeba nejen najít, ale také investovat do jejich vzdělávání.