62. díl: Roční zúčtování daní zaměstnanců za rok 2024

Roční zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti je obdobou daňového přiznání. Zatímco daňové přiznání podávají osoby samostatně výdělečně činné, roční zúčtování daně se týká zaměstnanců a dohodářů a podává jej zaměstnavatel. Změny, které přinesl konsolidační balíček a které platí od ledna 2024, se přitom poprvé promítnou do ročního zúčtování daně, které se podává v únoru 2025.

Hr(human,Resources),Technology.,Human,Resource,Manager,Checks,The,Cv,Online.

Co je to roční zúčtování daně

Roční zúčtování daně je přehledem vyplacených mezd, záloh na daň a na sociální a zdravotní pojištění a také uplatněných daňových zvýhodnění za předchozí rok. V souvislosti se změnami vydalo Generální finanční ředitelství nové tiskopisy k ročnímu zúčtování daně za rok 2024.

K čemu slouží roční zúčtování daně?

Zúčtování daně slouží k uplatnění daňových slev (které snižují daň z příjmů) a odečitatelných položek (které snižují daňový základ). Může se jednat o slevy, které zaměstnanec neuplatňoval po celý rok, přestože na ně měl nárok, případně o slevy, které se uplatňují jednorázově.

Pokud z ročního zúčtování vyjde přeplatek, tj. že zaplacená daň byla vyšší než zpětně vypočítaná daň, má zaměstnanec nárok na vrácení tohoto přeplatku.

Kteří zaměstnanci mohou požádat o roční zúčtování daně?

O roční zúčtování daně mohou požádat ti zaměstnanci, kteří mají pouze jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci (tj. nemají souběžné pracovní poměry; navazující pracovní poměry mohou mít) a nemají povinnost podávat daňové přiznání.

Naopak o roční zúčtování daně nemohou u svého zaměstnavatele požádat ti zaměstnanci, kteří mají příjmy i ze samostatně výdělečné činnosti nebo mají vedlejší příjmy (např. z pronájmu, kapitálového majetku, prodeje nemovitosti apod.) a také zaměstnanci, kteří předčasně zruší životní nebo penzijní připojištění. Tito zaměstnanci totiž mají povinnost podat daňové přiznání.

Kdy se podává roční zúčtování daně za rok 2024?

Zaměstnanci musí zaměstnavatele o zúčtování daně požádat; zaměstnavatel jej tedy nepodává automaticky. Konkrétně musí zaměstnanec žádost podat u svého zaměstnavatele nejpozději do poloviny února 2025. V tomto termínu musí odevzdat i všechny podklady pro uplatnění slev a odečitatelných položek.

Samotné zúčtování daně pak zaměstnavatel musí připravit do konce února 2025 a případné přeplatky zaměstnanci vyplatit ve výplatě za březen. O tento přeplatek zaměstnavatel buď požádá finanční úřad, anebo může o danou částku snížit následující odvody.

Roční zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti: Změny pro rok 2025

Konsolidační balíček zrušil či omezil některé daňové úlevy od ledna 2024. Tato omezení se tedy promítnou do ročního zúčtování za rok 2024, které se podává na začátku roku 2025.

Tip Potřebujete finanční prostředky pro rozvoj svého podnikání nebo zajištění provozních nákladů? S úvěry ČSOB nejste na podnikání sami. Půjčte si až 10 mil. Kč se zvýhodněnou sazbou od 6,9 % p. a.

Daňové slevy uplatňované v měsíční mzdě

Zatímco OSVČ podávají daňové přiznání jednou ročně, a tedy jednou ročně také uplatní všechny daňové slevy a odečitatelné položky, u zaměstnanců se většina slev promítá do měsíční výplaty, a tedy v ročním zúčtování již nevzniká nárok na vratku. Jde o tyto slevy:

  • Základní daňová sleva na poplatníka,
  • daňové zvýhodnění na děti,
  • sleva na invaliditu,
  • sleva pro držitele průkazu ZTP/P,
  • sleva na vyživovanou manželku/manžela nebo registrovanou partnerku/partnera s příjmy do 68 tisíc korun.

Měsíčně se uplatňovala i sleva na studenta, ta je však od ledna 2024 zrušena. Pokud zaměstnanec nepracoval u stávajícího zaměstnavatele pro celý rok 2024 nebo neměl nárok na dané slevy po celý rok, a tedy tyto slevy v měsíční mzdě neuplatnil, může si je uplatnit v ročním zúčtování.

Sleva na manžela/manželku nebo registrovaného partnera/partnerku je navíc od ledna 2024 omezena podmínkou, že manžel či manželka (resp. registrovaný partner či partnerka), na kterého/kterou daňový poplatník tuto slevu uplatňuje, musí pečovat o dítě do 3 let věku ve společně hospodařící domácnosti.

Daňové slevy a odečitatelné položky uplatňované jednou ročně

V ročním zúčtování daně za rok 2024 pak zaměstnanec může jednorázově uplatnit tyto odečitatelné položky:

  • Poskytnuté dary a darování krve nebo kostní dřeně,
  • úroky z úvěrů na bydlení,
  • penzijní připojištění, životní pojištění, pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty (příspěvky od zaměstnavatele se nezapočítávají).

Tzv. školkovné je od ledna 2024 zrušené a uplatnit jej již nelze. Zrušeny jsou i odečitatelné položky Členské příspěvky člena odborové organizace a Zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Stručně
  • Zatímco daňové přiznání podávají osoby samostatně výdělečně činné, roční zúčtování daně se týká zaměstnanců a dohodářů a podává jej zaměstnavatel.
  • Zúčtování daně slouží k uplatnění daňových slev (které snižují daň z příjmů) a odečitatelných položek (které snižují daňový základ).
  • O roční zúčtování daně mohou požádat ti zaměstnanci, kteří nemají souběžné pracovní poměry a nemají povinnost podávat daňové přiznání.
  • Zaměstnanci musí zaměstnavatele o zúčtování daně požádat do poloviny února 2025. Zaměstnavatel musí přeplatky zaměstnanci vyplatit ve výplatě za březen.
  • Konsolidační balíček zrušil od ledna 2024 tyto daňové úlevy: sleva na studenta, školkovné, členské příspěvky člena odborové organizace a zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
  • Sleva na manžela/manželku nebo registrovaného partnera/partnerku je navíc od ledna 2024 omezena podmínkou, že manžel či manželka (resp. registrovaný partner či partnerka), na kterého/kterou daňový poplatník tuto slevu uplatňuje, musí pečovat o dítě do 3 let věku ve společně hospodařící domácnosti.
  • Pokud zaměstnanec uplatňoval slevy v měsíční mzdě, nárok na vratku nemá.