21. díl: Přepracovanost zaměstnanců škodí firmám. Jak s ní bojovat nejen před Vánoci?
Předvánoční období je ve většině firem více než hektické a zaměstnavatelé mnohdy očekávají od svých zaměstnanců vysoké pracovní nasazení. Je celkem přirozené chtít v nejdůležitějších měsících maximalizovat produktivitu práce, avšak přepracovanost není cestou k dosažení obchodních cílů.
Přepracovanost zaměstnanců představuje vážnou hrozbu pro firmy
Z analýzy Grafton Recruitment z roku 2023 vyplývá, že 44 % zaměstnanců v ČR pociťuje v práci stres a přepracovanost. Jde tak o druhý nejčastější důvod nespokojenosti zaměstnanců, hned po výši mzdy.
Jak poznat přepracovaného zaměstnance?
- Hůře se soustředí a dělá více chyb,
- se zvyšujícím se stresem klesá jeho produktivita,
- jeho výstupy mají nižší kvalitu kvůli nedostatku času na jejich vypracování,
- má vyšší nemocnost a četné absence.
Přepracovaní zaměstnanci jsou podráždění, což se neblaze promítá i do vztahů na pracovišti. Přepracovanost vede k vyhoření a vyšší fluktuaci zaměstnanců, a to v době extrémního nedostatku kvalifikovaných pracovníků představuje velký problém. S pověstí zaměstnavatele s přílišnými nároky na pracovní výkony se vám navíc noví zaměstnanci budou hledat jenom stěží.
Vysoká pracovní zátěž tak vede k finančním ztrátám i k celkové stagnaci firmy. Pokud jsou totiž zaměstnanci zavaleni každodenními úkoly, sotva si najdou čas na další vzdělávání, rozvoj svých dovedností, hledání příležitostí či implementaci inovací. Firma, která neřeší přepracovanost svých zaměstnanců, tak brzy ztratí krok s konkurencí.
Jak efektivně řešit přepracovanost zaměstnanců?
Pokud máte ve firmě náročné období a zároveň bojujete s nedostatkem zaměstnanců, mělo by být nařízení přesčasů až poslední volbou. Existuje totiž hned několik způsobů, jak zvýšené nároky zvládnout, aniž byste zasahovali do osobního života svých zaměstnanců.
Nabídněte svým zaměstnancům větší flexibilitu
Zaměstnanci mají kromě práce i další povinnosti, ale také koníčky, které chtějí skloubit se svým profesním životem. A právě flexibilita je klíčem k optimálnímu work-life balance, vyšší motivaci i loajalitě zaměstnanců.
Pružná pracovní doba či možnost home office nejenže zvyšují psychickou pohodu zaměstnanců, ale také jejich produktivitu. Nechte zaměstnance, ať si sami rozvrhnou pracovní dobu – díky tomu budou pracovat v době, kdy jsou nejproduktivnější, a ještě jim zbude dostatek času na osobní život.
Ulehčete svým zaměstnancům práci
V dnešní době existuje nespočet nástrojů pro automatizaci a digitalizaci rutinních úkolů, které byste měli aktivně využívat. Zvažte také zavedení pravidelných školení, na kterých se zaměstnanci seznámí s principy lepší organizace času a práce.
Neméně důležité je proaktivní budování příjemného pracovního prostředí a kvalitních vztahů na pracovišti. Nepodceňujte důležitost firemních teambuildingů, zaměstnaneckých benefitů či profesionální psychologické podpory.
Pilujte své manažerské dovednosti
Zkuste se svými podřízenými trávit více času na pracovišti při řešení jejich úkolů, abyste lépe pochopili jejich potřeby. To vám pomůže přidělovat práci spravedlivě a přiměřeně a mít realistická očekávání. Hledejte prostor pro eliminaci zbytečných úkolů či zvýšení efektivity.
Pokud vás ve firmě čeká náročné období, práci důkladně naplánujte. Stanovte si priority a úkoly, které je možné udělat později, odložte. Pokud je to možné, zvažte přijetí dočasné výpomoci. O vyšších požadavcích komunikujte se zaměstnanci transparentně a včas a nabídněte jim odpovídající kompenzaci a pomoc při zvládání zátěže.
K zaměstnancům přistupujte individuálně
Někteří zaměstnanci snáší stres hůře, jiní lépe – a co víc, každý má jiné mimopracovní aktivity, které by zaměstnavatelé měli respektovat. Zajímejte se o potřeby svých zaměstnanců a hledejte společně řešení, jak je skloubit s prací.
Dobrý lídr je zejména empatický a chápe, že každý má jiné priority. Ať už je to lekce jógy, návštěva matky v nemocnici či venčení psů v útulku – nesuďte, co je pro koho důležité. Respektujte to a přijměte to jako něco, co daný zaměstnanec jednoduše chce a musí udělat.
Netolerujte workoholismus
Zaměstnanci si samozřejmě musí plnit své povinnosti. Tolerovat byste neměli ani chronické „flákače“, kteří mohou negativně ovlivňovat výsledky vaší firmy i atmosféru na pracovišti, ale ani workoholismus. I když se přehnané pracovní nasazení může z pohledu zaměstnavatele jevit jako přínos, dříve či později se podepíše na výkonech a zdravotním stavu zaměstnance.
Workoholiky proto nedávejte za příklad. Místo kultury workoholismu budujte kulturu work-life balance, která je v dlouhodobém horizontu mnohem perspektivnější a pro firmu přínosnější. Workoholikům nabídněte pomoc při řešení jejich problému.
Přesčasy nařizujte jen v nezbytně nutných případech
Zejména v předvánočním období nejsou přesčasy ničím výjimečným a mnoho firem se jim jednoduše nevyhne. Avšak nezapomínejte, že v tomto období zažívají vaši zaměstnanci hektické chvíle i v osobním životě.
Pokud jsou tedy přesčasy nevyhnutelné, snažte se, aby byly pro zaměstnance co možná nejpříjemnější – objednejte na pracoviště dobré jídlo, zajistěte zaměstnancům odvoz taxíkem apod. A pokud sami přijdou s řešením, jak stihnout soukromé aktivity a svoji práci zvládnout jindy či jinak, vyjděte jim vstříc. Motivovaný a spokojený zaměstnanec sám chce, aby vaše firma prosperovala, a proto mu důvěřujte.
- Přepracovaný zaměstnanec se hůře soustředí a dělá více chyb, má nižší produktivitu, četnější absence a je podrážděný, což zhoršuje vztahy na pracovišti.
- Přepracovanost vede k vyhoření a vyšší fluktuaci zaměstnanců, finančním ztrátám i k celkové stagnaci firmy.
- Klíčem k optimálnímu work-life balance, vyšší motivaci i loajalitě zaměstnanců je větší flexibilita. Pružná pracovní doba či možnost home office nejenže zvyšují psychickou pohodu zaměstnanců, ale také jejich produktivitu.
- V dnešní době existuje nespočet nástrojů pro automatizaci a digitalizaci rutinních úkolů, které byste měli aktivně využívat. Seznamte zaměstnance s principy lepší organizace času a práce.
- Přidělujte práci spravedlivě a přiměřeně a mějte realistická očekávání. Pokud vás ve firmě čeká náročné období, práci důkladně naplánujte a stanovte si priority.
- Respektujte zájmy a potřeby svých zaměstnanců a hledejte společně řešení, jak je skloubit s prací.
- Místo kultury workoholismu budujte kulturu work-life balance, která je v dlouhodobém horizontu mnohem perspektivnější a pro firmu přínosnější.
- Pokud jsou přesčasy nevyhnutelné, snažte se, aby byly pro zaměstnance co možná nejpříjemnější. A pokud sami přijdou s řešením, jak stihnout soukromé aktivity a svoji práci zvládnout jindy či jinak, vyjděte jim vstříc.