Jak může účetní uzavřít rok bez „ocásků“ – kontrolní body

Uzavření účetního roku je jedním z nejdůležitějších úkolů každého účetního. Správné provedení tohoto procesu minimalizuje riziko chyb, usnadňuje komunikaci s úřady a zajišťuje přesnost výkazů. Následující kontrolní body vám pomohou uzavřít rok bez zbytečných „ocásků“.

Hand,Assembling,Wooden,Blocks,From,2024,To,2025,,Business,Planning

1. Kontrola úplnosti dokladů

  • Získání všech dokladů: Ujistěte se, že máte všechny faktury, pokladní doklady, bankovní výpisy, smlouvy a další dokumenty. Bez kompletních dokladů nebo přinejmenším bez znalostí o tom, co v účetnictví chybí, nemůže být účetní závěrka reprezentativní.
  • Časové rozlišení: Ověřte, zda byly všechny výnosy a náklady správně časově rozlišeny. Doporučujeme projít také účetní zápisy v prvních měsících následujícího roku a posoudit, zda mezi nimi nejsou takové, které je třeba časově rozlišovat s přesahem do předešlého (uzavíraného) roku.
  • Dohadné položky: Pokud nemáte veškeré doklady, ale disponujete informacemi, jaké doklady chybí, nezapomeňte zaúčtovat dohadné položky aktivní a pasivní. Dohadnými položkami kompenzujete absenci primárních účetních dokladů, o kterých víte, že přijdou (zpravidla až po provedení účetní závěrky).

2. Kontrola hlavní knihy a účtového rozvrhu

  • Aktivní vs. pasivní účty: Ověřte, zda mapování účtového rozvrhu do statutárních výkazů odpovídá jejich náplni a zůstatku. Pozor dejte zejména u účtů třídy 3xx, z nichž některé mohou mít zůstatek aktivní i pasivní (např. zúčtovací účty daní) – je třeba je správně namapovat do rozvahy.
  • Zůstatky účtů: Ujistěte se, že zůstatky aktiv a pasiv odpovídají inventarizaci/saldokontu a dokážete tak přesně popsat, co představuje zůstatek daného účtu. Doporučujeme inventarizovat veškeré rozvahové účty a zkontrolovat např. i to, zda základní kapitál v účetnictví odpovídá základnímu kapitálu evidovanému v obchodním rejstříku.

3. Kontrola majetku a zásob

  • Inventura majetku: Zajistěte fyzickou inventarizaci majetku a zásob, včetně jejich správného ocenění, a zvažte tvorbu opravných položek.
  • Odpisy: Zkontrolujte, zda byly správně spočítány a zaúčtovány odpisy dlouhodobého majetku a zda fyzický stav/opotřebení majetku odpovídá zůstatkové ceně majetku. Pokud ne, zvažte tvorbu opravných položek nebo odpisů nad rámec odpisových plánů.
  • Zásoby na skladě: Ověřte, zda stav zásob odpovídá skutečnosti a správně reflektuje případné škody, opotřebení, prodejnost/použitelnost.

4. Kontrola daní

  • Výpis z osobního daňového účtu: Zajistěte si od finančního úřadu stav všech daňových povinností a překontrolujte, zda souhlasí na účetnictví. Pokud ne, zkontrolujte, zda jste podali všechna daňová přiznání a správně zaúčtovali veškeré daňové povinnosti. Cílem je, aby finanční úřad evidoval shodné částky u jednotlivých daní, jaké evidujete v účetnictví.
  • Daň z příjmu: Nezapomeňte zaúčtovat splatnou daň z příjmů právnických osob a pokud se na vás vztahuje, vypočtěte a zaúčtujte také odloženou daň.

5. Mzdová agenda

  • Mzdy a odvody: Zkontrolujte, zda zůstatky účtů pro mzdy (zpravidla skupina 33x) odpovídají hodnotám ve mzdové rekapitulaci.

6. Rezervy

Zvažte, zda existují náklady, o kterých dosud nebylo účtováno, ale riziko jejich vzniku není zanedbatelné. Pokud vznik takového nákladu spadá do uzavíraného roku, měli byste uvažovat o účtování rezerv. Mezi nejčastější rezervy patří:

  • rezerva na opravy majetku,
  • rezerva na nevyčerpanou dovolenou,
  • rezerva na záruky (vztahuje se k produktům prodaným v daném roce a rozpouští se po expiraci záruk),
  • rezerva na soudní a jiné spory (dle právní konfirmace vašich advokátů).
Tip Účty pro právnické osoby a živnostníky od ČSOB jsou bez poplatků za vedení a bez jakýchkoliv podmínek, a to včetně bezkontaktních platebních karet zdarma. Založte si firemní a podnikatelský účet online během pár minut.

7. Závěrečné kroky

  • Archivace dokladů: Uložte všechny účetní doklady a dokumenty podle zákonných požadavků.
  • Uzavření účetních knih: Po kontrole všech položek proveďte uzavření účetních knih.
  • Předání výstupů: Připravte podklady pro management nebo další zainteresované strany.

Tipy na hladký průběh

  • Pravidelnost kontroly: Průběžná kontrola během roku vám ulehčí práci při uzávěrce.
  • Software a automatizace: Využívejte účetní software, který dokáže identifikovat nesrovnalosti.
  • Komunikace s týmem: Ujistěte se, že každý v týmu ví, co má udělat a jaké dokumenty dodat. Nejde jen o účetní tým, ale o každého, kdo disponuje jakýmikoliv doklady a informacemi, o nichž je třeba účtovat.

Uzavření roku může být náročné, ale s dobře nastaveným systémem a pečlivým přístupem lze minimalizovat rizika a zajistit hladký přechod do nového období.

Autor:

Lukáš Eisenwort, partner a daňový poradce

Je zakládajícím partnerem společnosti EKP Advisory a zároveň jejím jednatelem. Dále je Lukáš členem sekce mezinárodního zdanění a sekce daně z příjmů právnických osob Komory daňových poradců ČR.

Mezi jeho hlavní specializace patří daně z příjmů, mezinárodní zdanění, daňové a účetní dopady přeměn, akvizic, restrukturalizací a jiných korporátních změn.

V minulosti působil jako partner ve středně velké poradenské společnosti a věnoval se i publikační činnosti. Lukáš Eisenwort je rovněž soudním znalcem v oboru ekonomika, odvětví účetní evidence a v oboru ekonomika, ekonomická odvětví různá, specializace daně.

https://www.ekp.cz