Podnikání a udržitelnost

08.01.2025 | 1 min

48. díl: Na stopě uhlíkové stopě

Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. se zabývá projektem zaměřeným na stanovení a bilance měrných emisí skleníkových plynů z pěstování a posklizňové úpravy zemědělských plodin.

11.12.2024 | 6 min

47. díl: Ustájení dojnic – zdraví, produkce a reprodukce

Welfare a zdraví zvířat a další aspekty udržitelnosti jsou stále důležitější při rozhodování spotřebitelů o nákupech. Dobré životní podmínky zvířat ovlivňují celou mléčnou farmu i produkci potravin. Změna systému ustájení má pozitivní vliv na výskyt kulhání, mastitidy a aspekty péče o telata. Dalšími významnými tématy týkajícími se udržitelnosti produkce mléka jsou: minimalizace spotřeby obilovin, snížení emisí skleníkových plynů, například změnou výživy a zlepšení označování a sledovatelnosti produktů.

27.11.2024 | 4 min

46. díl: Zabránit odlesňování planety

Evropská unie se snaží zabránit odlesňování naší planety, které je spojeno s kácením a vypalováním lesů, zejména v Latinské Americe a rovníkových oblastech Asie. Odlesňování a degradace lesa jsou důležitými urychlovači klimatické změny a ztráty biodiverzity. A protože EU je významným spotřebitelem komodit, které se pěstují na odlesněných plochách, snaží se uvést v život Nařízení evropského parlamentu a rady 2023/1115 (o dodávání komodit na trh Unie, které jsou spojeny s odlesňováním a znehodnocováním lesů), které je známé pod zkratkou EUDR. Není to však tak jednoduché, ani černobílé.

13.11.2024 | 2 min

45. díl: Udržitelné systémy pěstování školkařské produkce

Udržitelné postupy ve školkách představují kombinaci tradičních pěstitelských metod s moderními technologiemi, které minimalizují negativní dopad na životní prostředí. Mechanizace hraje v tomto procesu klíčovou roli, protože zvyšuje efektivitu a zároveň podporuje udržitelnou zemědělskou praxi.

30.10.2024 | 8 min

44. díl: Offsety: k čemu slouží, jak fungují a jak poznat férový program

Uhlíkové offsetování nabízí životaschopné řešení pro firmy, které chtějí kompenzovat své emise CO₂ a zároveň podporovat environmentální udržitelnost. Implementací a dodržováním přísných standardů lze skrze offsetové programy významně přispět k mitigaci klimatických změn a ochraně biodiverzity. Firmy by ale měly pečlivě zvážit, zda jsou pro ně offsety vhodnou volbou a do jaké jejich formy investovat. Offsety by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy firma nemá další možnosti, jak svou uhlíkovou stopu snížit. V článku přinášíme přehled různých typů offsetů, praktické tipy a doporučení pro výběr správného poskytovatele i ukázku jejich dopadů.

25.10.2024 | 0 min

43. díl: Jak na uhlíkovou stopu produktu? Nenechte si ujít webinář zdarma od Green0meter

Požadavky zákazníků, optimalizace procesů, konkurenční výhoda nebo cíle v oblasti udržitelnosti. To jsou důvody, které stojí za tím, proč stále více firem potřebuje znát uhlíkovou stopu svých produktů. V Green0meter reagují na rostoucí poptávku po zpracování takového reportu a zároveň potřebu jasných informací a přehledného postupu.

16.10.2024 | 2 min

42. díl: Polní robot v praktickém nasazení

Roboty se v zemědělské výrobě využívají stále častěji. Zatím především v živočišné výrobě při dojení, úklidu stájí či přípravě krmiva. Jejich čas však přichází i v rostlinné výrobě. Jednou z prvních perspektivních vlaštovek je pásový robot AgXeed AgBot 5.115T2, oceněný na veletrzích Agritechnica či Techagro, který se veřejnosti předvedl v podniku AGRA Řisuty s. r. o.

02.10.2024 | 2 min

41. díl: Možnosti rozvoje stávajících bioplynových stanic

Podpora zemědělských bioplynových stanic byla původně vypsána (až na pár výjimek) na období 20 let. S ohledem na vývoj instalací je tedy většina zařízení v poslední třetině podporovaného období. V letošním roce však došlo ke změně zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, čímž se i podpora stávajících bioplynových stanic v podstatě zastavila. Jaké jsou tedy možnosti jejich dalšího ekonomicky udržitelného rozvoje?

18.09.2024 | 5 min

40. díl: Greenwashing: Na co si dát pozor jako firma i jako zákazník

Greenwashingové praktiky se podle průzkumu Evropské komise objevují u poloviny „zelených“ tvrzení. Přitom transparentnost a dobrá informovanost spotřebitelů je klíčem ke změně spotřebitelského chování. Nově o greenwashingu, ochraně spotřebitelů a ověřitelnosti zelených tvrzení hovoří i evropské zákony. Firmám, které se zavádějících či klamavých praktik dopouštějí, hrozí vysoké pokuty až do 4 % obratu firmy.

11.09.2024 | 2 min

39. díl: Zemědělská výroba je propojena s kogenerací

V Suchohrdlech u Miroslavi se postupně rozvinul inovační projekt. Zemědělská společnost Renergie, s. r. o., založená soukromým zemědělcem Ing. Karlem Kuthanem, úzce propojila živočišnou a rostlinnou produkci s bioplynovou stanicí a kogenerační výrobou energie. Tím se do značné míry stala nezávislou na dodávkách z veřejné sítě. Navíc ve stejném výrobním areálu dodává energii i velkokapacitnímu skleníku firmy Bylinky, s. r. o.

14.08.2024 | 2 min

38. díl: Půdní mikrogel ESCUBE pomáhá rostlinám lépe hospodařit s vodou a živinami z půdy

Multifunkční 100% biodegradovatelné přípravky zvyšují vitalitu rostlin i za sucha a zároveň pozitivně ovlivňují kvalitu půdy. ESCUBE obsahuje unikátní hydroabsorbční mikrogel, který pomáhá udržovat vodu v půdě a omezuje vyplavování živin. Zároveň vyživuje rostliny a stimuluje jejich růst. Díky těmto jedinečným vlastnostem získalo ESCUBE ocenění v soutěži GRAND PRIX na prestižním veletrhu TECHAGRO.

31.07.2024 | 2 min

37. díl: K energetické soběstačnosti čistíren odpadních vod může přispět gastroodpad

Růst cen energií vede čistírny odpadních vod k posilování své energetické soběstačnosti. Některé společnosti situaci řeší například vybudováním fotovoltaické elektrárny v blízkosti svých provozů. Alternativní způsob zisku energie aktuálně testují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci se zaměřili na společnou fermentaci odpadních kalů a gastroodpadu, při které získávají bioplyn.

17.07.2024 | 1 min

36. díl: České stroje pro pásové zpracování

Společnost STROM Praha má v nabídce stroje Bednar Strip-Master určené do technologie pásového zpracování půdy strip-till. Povídali jsme si o nich s Antonínem Krátkým, produktovým manažerem firmy STROM.

03.07.2024 | 8 min

35. díl: Obalového odpadu v Evropě přibývá. Vratné obaly nemusí být vždy zelenější, velkou roli hraje i délka dopravního řetězce

Jednou z podstatných oblastí, se kterou si lidstvo musí poradit na cestě k udržitelnější budoucnosti, jsou obaly. Podle Eurostatu došlo za rok 2021 k největšímu nárůstu obalového odpadu za deset let, v rámci EU ho na jednoho obyvatele připadlo 188,7 kilogramů, což je o téměř 11 kilogramů více než v roce předchozím. Až 40 % představoval odpad z obalů z papíru nebo kartonu, druhou příčku zaujaly s 19 % plasty. Současně s produkcí nicméně rostl také podíl zrecyklovaných obalů na hlavu, který od roku 2010 stoupl o 22 %. Ve snaze snížit uhlíkovou stopu se jako řešení nabízejí znovuvyužitelné obaly, ale ani ty nejsou samospásným řešením. Za určitých podmínek, jako jsou dlouhé přepravní vzdálenosti, životnímu prostředí úlevu nepřinášejí.

19.06.2024 | 2 min

34. díl: Leader PF Full Electric – samojízdný krmný vůz s elektrickým pohonem

U manipulační techniky, určené pro provoz v zemědělské výrobě, je elektropohon zajímavou alternativou ke spalovacím motorům. Jedná se o koncept udržitelnosti, zacílený na redukci emisí v živočišné výrobě. Tak vznikl Leader PF Full Electric, samojízdný míchací vůz se stoprocentním elektrickým pohonem. Tento krmný vůz vhodně doplňuje sortiment strojů výrobce Faresin s elektrickým pohonem. Program těchto strojů zahájil Faresin již v roce 2018 uvedením teleskopického manipulátoru s elektrickým pohonem na trh.

05.06.2024 | 4 min

33. díl: Veganství ani redukce chovů skotu nic nevyřeší…

„Přechod na veganství planetě příliš nepomůže,“ tvrdí Frank Mitloehner – univerzitní profesor na UC Davis v Kalifornii a vedoucí výzkumného centra UC Davis CLEAR Center. Další věc, kterou vyvrací, je působení přežvýkavců (skotu, ovcí a koz) jako zdrojů skleníkových plynů – i kdyby je člověk nechoval, také to globálním změnám klimatu nezabrání.

23.05.2024 | 6 min

32. díl: Představujeme 8 nových zákonů, které mohou být zásadní i pro vaši firmu

Evropský parlament během svého posledního jednání v tomto mandátu schválil řadu nových či revidovaných zákonů. Vybrali jsme pro vás osm z nich, které mohou být klíčové i pro vás a vaši firmu. Nová pravidla se dotknou například obalů, práva spotřebitelů na opravu či renovace budov. Zásadní budou pro firmy především nová pravidla o odpovědnosti za dodavatelský řetězec nebo zákaz zboží vyrobeného za pomoci nucené práce. Do budoucna by také mělo být snazší produkovat v Evropě inovativní technologie včetně těch jaderných. Novinkou je i dobrovolný certifikační rámec pro odstraňování uhlíku.

17.05.2024 | 1 min

31. díl: Jak si vyškolit vlastního hvězdného ESG manažera? Nenechte si ujít seminář od Green0meter

Zveme Vás na osobní seminář, který se zaměří na hodně aktuální téma: nedostatek ESG profesionálů. S přicházejícími povinnostmi v oblasti nefinančního reportingu není totiž pro nikoho tajemstvím, že poptávka po ESG specialistech je velká. Připojte se k nám na unikátní seminář, během kterého vám představíme řešení, jak najít toho správného ESG profesionála. Je totiž dost možné, že už ho máte ve firmě.

15.05.2024 | 4 min

30. díl: Týká se vaší firmy regulace deforestace?

Deforestace představuje globální problém s rozsáhlými důsledky pro životní prostředí, ekonomiku a společnost. V posledních desetiletích došlo k výraznému poklesu lesních ploch po celém světě, přičemž hlavní příčiny zahrnují zemědělskou expanzi, těžbu dřeva, urbanizaci a další činnosti. Ztráta lesů vede k narušení biologické diverzity, změně klimatu a snižování kvality půdy, což má dalekosáhlé dopady na ekosystémy a lidské populace.

07.05.2024 | 2 min

29. díl: Umělá inteligence pomůže detekovat plevele

Speciální drony mohou plošně monitorovat pole a na základě získaných dat pak dokážou zemědělci určit, která místa jsou zasažena plevelem a potřebují ošetřit. Vyhodnocování snímků by nově pěstitelům mohla usnadnit umělá inteligence. Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně pracují na optimalizaci celého procesu. Zaměřit se chtějí zejména na obtížně detekovatelné plevele, uvedla to v tiskové zprávě mluvčí MENDELU Tereza Pospíchalová.

29.04.2024 | 11 min

28. díl: Většina vodíku pochází z fosilních paliv, do budoucna bude ale zeleným palivem

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v sedmi evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí. Tradičně uhelné české regiony ale sází na vodík jako na technologii, která může pomoci rozvoji obnovitelných zdrojů: na Ústecku vzniká vodíková laboratoř, v Moravskoslezském kraji pak první „vodíkové údolí”. Globálnímu vodíkovému trhu ale dominuje Čína, která se soustředí na praktické využití a má zároveň největší instalovanou kapacitu elektrolyzérů na světě.

10.04.2024 | 5 min

27. díl: Revoluce v moderním zemědělství

Zemědělství je jednou z klíčových oblastí lidské činnosti, která se neustále vyvíjí. S rychlým rozvojem technologií dochází k neustálým inovacím v zemědělském sektoru s cílem zvýšit účinnost, snížit náklady a minimalizovat negativní vlivy na životní prostředí. Své o tom ví také společnost Massey Ferguson, která vybavuje stroje různými nástroji pro precizní zemědělství.

27.03.2024 | 2 min

26. díl: Biouhel pro zdravou a živou půdu

Změna klimatu už není pouhou domněnkou, ale faktem. Nejvíce se tato skutečnost odráží v zemědělském sektoru, který je vystavený hledání nových řešení. Klíčovým faktorem pro úspěšné pěstování je zdravá půda. Jak udržitelně a efektivně zlepšit degradovanou a suchem postiženou půdu? Materiálem, který zadržuje vodu a živiny, odbourává toxické látky a dá se použít i do betonu, polymerů nebo vláken - biouhlem.

13.03.2024 | 5 min

25. díl: Karel Kotoun: Evropa je globální lídr v regulaci a udržitelnosti, ale Asie myslí byznysově

„Naše největší deviza je obrovská průměrná vzdělanost a vyspělost společnosti. Tu musíme začít kolektivně používat pro hledání nových řešení, jinak nás za 15 nebo 20 let sfouknou jako svíčku,“ říká v rozhovoru pro CSRD.cz Karel Kotoun, jeden ze zakladatelů startupu Green0meter, který se s námi podělil o čerstvé dojmy z cesty po Asii. Jak jsou na tom asijské trhy s udržitelností v porovnání s Evropou? A čím asijské firmy nejvíc překvapí? To a mnohem víc se dozvíte v našem rozhovoru.

28.02.2024 | 2 min

24. díl: Šetrně k přírodě i spotřebiteli

V roce 2008 vytvořila společnost Mondelēz International program Harmony s cílem změnit způsob pěstování pšenice v Evropě, pomoci omezit dopad na životní prostředí a získat kvalitní pšenici pro výrobu sušenek. V únoru letošního roku oznámili nový program Harmony Ambition 2030. V rámci programu spolupracuje firma Mondelēz International s místními mlynáři, zemědělskými družstvy a farmáři, aby podpořili přijetí udržitelnějších zemědělských postupů a pomohli splnit jejich globální misi Snacking Made Right.

14.02.2024 | 5 min

23. díl: Udržitelnost jako předpoklad úspěchu: Firmy věnující se ESG ovládnou trh, shodují se experti

České firmy se stále více zajímají o svůj vliv na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení. Část z nich však v problematice ESG nadále tápe. Na tom, že aktivní přístup k této problematice bude pro firmy životně důležitý, se na debatě pořádané Asociací udržitelného podnikání ve spolupráci s platformou CSRD.cz shodli zástupci subjektů ze soukromého i veřejného sektoru. S příchodem evropské směrnice CSRD vnímá velká část firem udržitelnost jen jako povinnost. Ukazuje se však, že podniky, které se ESG aktivně věnují, si před svou konkurencí vytváří náskok, který bude velmi obtížné dotahovat.

31.01.2024 | 3 min

22. díl: Klimatická neutralita živočišné výroby

V poslední době se rozmnožily prohlášení a vědecké studie týkající se vlivu živočišné výroby na globální klima. Tématem s „velkým T“ je klimatická neutralita.

17.01.2024 | 6 min

21. díl: Češi nejčastěji třídí odpad a kupují úsporné spotřebiče. V dalších udržitelných aktivitách brání pragmatismus

Udržitelnost pro Čechy v praxi znamená zejména třídění odpadu a šetření energií. Obojí se týká více než 70 % české populace, vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Ostatním činnostem se věnují již podstatně méně, a to zejména kvůli neochotě nebo nemožnosti snížit si svůj komfort či zvýšit výdaje. Zhruba polovina populace tak spadá do tzv. pohodlné většiny. K tomu přispívá i nízké přesvědčení o osobní zodpovědnosti za klimatickou změnu – tu necítí 56 % Čechů, přestože 85 % české populace si problém klimatické změny uvědomuje. Hlubší závazek k udržitelnému životnímu stylu tak pro mnohé stále zůstává vzdáleným ideálem.

03.01.2024 | 4 min

20. díl: Světlá budoucnost pro pastvu slepic

Pastva drůbeže je udržitelná zemědělská technika, která se týká chovu nosnic, masných kuřat, perliček a/nebo krůt na pastvě, na rozdíl od uzavřeného chovu. Humánní zacházení a zdravotní přínosy chované drůbeže a kvalitní vejce způsobují nárůst poptávky po takových produktech. Ptáci chovaní na pastvě jsou obvykle zdraví. Jejich imunitní systém je silnější, protože jsou vystaveni slunečnímu záření, čerstvému vzduchu a pastevnímu porostu. Zákazníci stále více oceňují humánní postupy farmářů, kteří chovají svou drůbež na pastvě.

18.12.2023 | 7 min

19. díl: Začala transpozice CSRD do české legislativy

Dne 8. listopadu 2023 schválil Senát České republiky soubor daňových reforem, pro který se vžilo označení konsolidační balíček. Součástí toho je i Změna zákona o podnikání na kapitálovém trhu a Změna zákona o účetnictví. Změna zákona o účetnictví je první částí transpozice evropské směrnice o podávání zpráv o udržitelném podnikání (CSRD) do české legislativy. Přečtěte si, jaké konkrétní změny přináší.

29.11.2023 | 1 min

18. díl: Výrobce motorů si posílil kompetence v oblasti elektropohonů

Výrobce motorů Deutz intenzivně prosazuje svou strategii elektrifikace. Akvizice specialisty na baterie Futavis posílila interní kompetence v oblasti baterií jako klíčové technologie, což zase posílilo systémovou kompetenci v segmentu elektrických pohonů.

15.11.2023 | 6 min

17. díl: Taxonomie EU: Jak připravit firmu na nové povinnosti?

Evropská unie zavádí nové regulační požadavky na vykazování udržitelnosti, známé jako EU Taxonomie. Zatímco některé společnosti již soulad svých činností s taxonomií vykazují, jiné se potýkají s nedostatkem dat a komplexitou nových požadavků. Jak jsou společnosti na taxonomii připraveny, ukazuje nový průzkum poradenské společnosti EY. V článku se dále dozvíte, kde čerpat důležité informace o taxonomii, jaké jsou její kořeny, jak s vykazováním dle taxonomie začít i jak spolu souvisí taxonomie a CSRD.

01.11.2023 | 2 min

16. díl: Ekologická produkce bylinek

Jediný celoroční producent kulinářských bylinek u nás je důkazem, že i produkce ve velkém může být v ekologickém režimu. Společnost Bylinky s. r. o., která od roku 2012 pěstuje bylinky v jednom z nejmodernějších skleníků v Suchohrdlech u Miroslavi, dodává do gastronomických provozů i domácností rostliny v květináči i řezané. Provoz je téměř ze sta procent energeticky soběstačný.

18.10.2023 | 6 min

15. díl: Evropa zavedla uhlíkové clo pro třetí země. Co to pro firmy znamená?

Evropský mechanismus uhlíkového vyrovnávání na hranicích (CBAM) vstoupil 1. října do přechodné fáze. Představuje klíčový nástroj EU v boji proti uhlíkovým emisím a tvoří jeden z hlavních pilířů legislativního balíčku „Fit for 55“. Má vyrovnat ceny uhlíku mezi domácími a importovanými produkty. V článku vysvětlíme, jak bude CBAM fungovat, jaké změny přinese reforma evropského systému obchodování s emisními povolenkami i jaký je rozdíl mezi evropským uhlíkovým clem a systémem emisních povolenek.

04.10.2023 | 0 min

14. díl: Cílené zpracování půdy a aplikace organických hnojiv

Využívání udržitelných postupů v zemědělství je čím dál častěji skloňovaným tématem. V dnešní době jsou již dostupné moderní technologie pro efektivní a šetrné obhospodařování půdy, které zabraňují erozi a jsou vhodné i do oblastí s nedostatkem srážek.

20.09.2023 | 4 min

13. díl: Cirkulární ekonomika může snížit průmyslové emise o 65 % do roku 2050

Hledat cesty k udržitelnějšímu podnikání je nezbytné – nejen kvůli stále citelnějším projevům klimatické krize, ale také z ekonomických důvodů. Na každého člověka na planetě připadá ročně 11 tun vytěžených surovin. Cirkulární ekonomika, model zaměřený na minimalizaci odpadu a maximalizaci hodnoty zdrojů, se jeví jako jeden z nejefektivnějších nástrojů nejen pro menší spotřebu primárních zdrojů, ale i pro dekarbonizaci a snižování nákladů firem. Díky cirkulárním řešením může Evropa do roku 2050 snížit průmyslové emise až o 65 %.

06.09.2023 | 1 min

12. díl: Jak snížit potřebu hnojiv

Evropská strategie Green Deal počítá s tím, že by se do roku měl snížit objem aplikovaných hnojiv o 20 % a o 50 % by měly poklesnout ztráty živin. Jednou z možností, které by mohly pomoci tato čísla naplnit, je využívání pozvolna působících hnojiv.

23.08.2023 | 7 min

11. díl: 4 přínosy nefinančního reportování

Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) s sebou nese řadu přínosů, které firmy mohou využít ve svém byznysu. Konkurenční výhodu přitom budou mít ty, které s nefinančním reportováním začnou co nejdříve. A kdo zaspí, zapláče nad výdělkem.

09.08.2023 | 3 min

10. díl: CO2 stopa: Nebojte se transparentně komunikovat výsledky

Pohledem z praxe v tomto článku přiblížíme některá, možná i trochu kontroverzní, témata spojená s uhlíkovou stopou, tedy jednou z částí skládačky ESG metodiky. Zaměříme se na úplně první krok, který reportování uhlíkové stopy předchází. Vysvětlíme, proč by se firmy neměly bát transparentně komunikovat výsledky svého CO₂ auditu. Firmy sice často ukazují některé své aktivity v problematice omezování uhlíkové stopy, ale přesná čísla veřejně sdělit nechtějí. Bojí se totiž srovnávání s konkurencí, ačkoli často srovnávají „jablka s hruškami“.

26.07.2023 | 3 min

9. díl: Uhlíková stopa malých a středních podniků

Nefinanční reporting nemusí být přínosný jen pro velké korporace. Přinášíme vám několik příkladů malých a středních firem, které dokázaly nefinanční reporting využít. Díky měření uhlíkové stopy ukázaly, že jejich řešení nejen splňuje ekologické standardy, ale může být i účinnější než běžně používané technologie.

12.07.2023 | 4 min

8. díl: Uhlíková stopa v kontextu ESG

Se zkratkou ESG se v poslední době můžeme setkat takřka všude, kde se řeší udržitelnost. Tento článek je věnovaný kontextu ESG a uhlíkové stopy, tedy jak spolu tyto dva pojmy souvisí a jak se vzájemně prolínají v praxi. Přečtěte si, jaké standardy se pro výpočet uhlíkové stopy používají a s jakým dekarbonizačním opatřením začít nejdřív.

28.06.2023 | 5 min

7. díl: Evropská cesta k udržitelnosti

Evropa se zavázala být do roku 2050 klimaticky neutrální. Může se to zdát jako ambiciózní cíl, nepřišel ale jako blesk z čistého nebe, směřujeme k němu už téměř 20 let. V tomto článku vám přinášíme stručný přehled iniciativ a politických rozhodnutí, které vedly k tomu, že se dnes EU pasuje do role světového klimatického lídra. Jejich stopa začíná nejpozději v roce 2005.

21.06.2023 | 5 min

6. díl: Pracovníci v dodavatelském řetězci

Klíčovým tématem pilíře „S“ jsou zaměstnanci a péče o ně, což by zejména v dnešní době, kdy je nedostatek kvalitních pracovníků a firmy se předhánějí v boji o každý talent, nemělo být opomíjeno. Kromě péče o vlastní zaměstnance ale nová legislativa vyžaduje, aby firma vedla v patrnosti i pracovníky v dodavatelských řetězcích. Neznamená to však, že musí nutně reportovat o každém svém dodavateli. O potřebě reportování rozhodne tzv. test materiality. Přečtěte si, co se pod tímto termínem skrývá.

14.06.2023 | 6 min

5. díl: Jak si vylepšit ESG skóre podporou udržitelného stravování

Třetina veškerého vyprodukovaného jídla přijde nazmar. Ztráty se týkají jak samotné produkce, tak zpracování, distribuce či chování spotřebitelů, kteří vyhodí přibližně desetinu jídla. Kvůli tomu dochází k plýtvání vynaloženými zdroji a zvyšování uhlíkové stopy. Proti tomu se nicméně snaží bojovat jednotlivé vlády i samotné firmy. Například podle průzkumu společnosti Edenred opatření proti plýtvání zavedly již tři čtvrtiny restaurací, přičemž nejčastěji se jednalo o úpravu menu a receptur. V rámci sociálního pilíře ESG ale mohou proti plýtvání bojovat všechny firmy, tedy i ty, které nespadají do potravinářství.

07.06.2023 | 6 min

4. díl: Benefity a rizika ESG

V úvodním článku našeho seriálu jsme si řekli, jaký je udržitelný model podnikání a proč bychom se jím vůbec měli zabývat. Nastavení firemních procesů a strategie dle pravidel ESG s ohledem na evropský i globální kontext jsou nezbytné a určitě nejde jen o regulatorní a administrativní zátěž, jak si někteří myslí. Přináší i řadu pozitiv podnikatelům samotným. Jaká to jsou?

31.05.2023 | 3 min

3. díl: Taxonomie EU: Klíč ke klasifikaci udržitelných aktivit

Stát se do roku 2050 klimaticky neutrálním kontinentem vyžaduje řadu zásadních změn – od udržitelnější dopravy, výroby, energetiky, přes lepší využití zdrojů, které už v ekonomice jsou, až po změnu investičních toků. Klíčem k investicím do zelenějších technologií je jejich klasifikace, kterou přináší tzv. Taxonomie EU. V tomto článku vám vysvětlíme, co je jejím základem a na co se musí firmy při jejím plnění zaměřit.

24.05.2023 | 3 min

2. díl: Uhlíková stopa: metodik jsou stovky, která je ta správná?

Přestože je nefinanční reporting v současnosti velice populárním tématem, je situace v této oblasti poměrně nepřehledná. Paradoxně je to způsobeno tím, že existuje celá řada schémat, podle kterých se např. ESG reporty píší – Ernst & Young napočítali v roce 2020 přes 600 různých reportovacích metodik. Problém tedy není, že by nebylo čeho se při reportingu držet, problém je si z daných standardů vybrat.

17.05.2023 | 7 min

1. díl: Co je ESG a proč je důležité?

Zkratka ESG (environmental, social, governance) se stala fenoménem současnosti, a to nejen v oblasti investování, ale fungování firem vůbec. Co se pod ní ale konkrétně skrývá? Vliv firmy na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení, na jejichž základě lze číslem vyjádřit „udržitelnost“ či „odpovědnost“ firmy.