22. díl: Proč byste se v příštím roce měli zaměřit zejména na svůj wellbeing? Protože může pomoct vašemu byznysu
Pokud jste dlouhodobě pod tlakem, projeví se to na vaší fyzické i psychické pohodě. A pokud nejste v pohodě vy sami, nemůže v pohodě běžet ani váš byznys. Fyzické a psychické vyčerpání může vést k chybovosti, ale také k syndromu vyhoření. Proto je potřeba umět vyvážit svůj pracovní a osobní život. A právě umění balancovat může být vaším předsevzetím do nového roku.
Co znamená wellbeing?
Anglické slovo wellbeing se do češtiny může překládat jako blahobyt, který se často spojuje s duševním zdravím. A duševní zdraví je nedílnou součástí fyzické i sociální pohody. Pokud chcete být ve svém podnikání úspěšní, musíte se o svůj wellbeing náležitě starat.
Proč je při podnikání důležité být v pohodě?
Vést svůj vlastní byznys vyžaduje obrovské nasazení a vytrvalost. Počátky podnikání jsou plné vzrušení, které se ovšem časem vytrácí. Je těžké nespadnout do stavu, kdy budete každou hodinu, kterou věnujete sobě, vnímat jako čas, který jste mohli věnovat svému podniku.
Podnikání není sprint, je to maraton, což znamená běh na dlouhou trať. Abyste tuto dlouhou cestu úspěšně zvládli, neměli byste přehlížet svoji duševní pohodu. Duševní zdraví a obchodní úspěch spolu totiž úzce souvisí.
Mnoho podnikatelů se ve své firmě cítí nepostradatelní. Mají tendenci mít všechno pod kontrolou a pro zdánlivé dobro svého byznysu jsou ochotní obětovat své duševní i fyzické zdraví. Pravdou ovšem je, že pokud potlačíte sebepéči, projeví se to negativně na vašem podnikání.
Duševní zdraví totiž ovlivňuje vaše vůdčí a rozhodovací schopnosti. Pokud máte zaměstnance, odráží se samozřejmě také na náladě v týmu a v pracovní kultuře. Pamatujte, že vaše psychické rozpoložení je důležité pro trvalou motivaci a vizi, které jsou klíčové pro dlouhodobý úspěch. Když se cítíte v pohodě, jste výkonnější a dokážete žít plnohodnotný život.
Jak se nepohoda odrazí na vašem projektu?
Jestliže nebudete pečovat o svůj wellbeing, projeví se to nejen na vašem osobním životě, ale také ve vašem podnikání. Jak se může psychická nepohoda odrazit na vašich pracovních výsledcích?
- Těžko se soustředíte a nedokážete udržet pozornost.
- Necítíte motivaci a nejste produktivní.
- Při práci můžete dělat více chyb.
Klíčem k úspěchu je umění rozpoznat, že vaše psychické zdraví volá o pomoc. Je totiž snadné spadnout do pasti přesvědčení, že se s tlaky, které podnikání přináší, vyrovnáváte dobře. Podnikatelé si zvyknou, že obavy a stres jsou součástí jejich života a berou to jako normální stav. Jenže právě to se může přetavit v tísnivé psychické problémy. Proto je nesmírně důležité najít rovnováhu mezi prací a osobním životem.
Jaké signály by vám měly napovědět, že je dobré se mít na pozoru?
- Často se vám mění nálada a pozorujete změny v chování,
- jste více podráždění,
- nemáte zájem o práci, případně kolegy,
- jste méně produktivní,
- nechcete se účastnit společenských aktivit,
- pozorujete změny ve spánku,
- změnili jste stravovací návyky.
Tento výčet je pouze orientační a rozhodně neplatí obecně. Proto je důležité si pravidelně najít čas na sebereflexi.
Jak by měl vypadat váš plán na wellbeing pro příští rok?
Péče o psychické a fyzické zdraví je pro člověka naprosto zásadní. Tyto potřeby však lidé často zanedbávají a neuvědomují si, jak moc se to podepisuje na jejich celkové pohodě. Pokud chcete být vyrovnaní a fit, zaměřte se na tyto 3 důležité aspekty:
- zdravé stravování,
- pravidelné cvičení,
- dostatek spánku.
I jednoduché změny ve vaší rutině, jako je třeba každodenní procházka nebo vypínání mobilu po práci, budou mít pozitivní dopad na vaše duševní zdraví. Pokud budete o své tělo pečovat zevnitř i zvenku, můžete předejít mnoha problémům. Navíc tím jdete naproti šťastnému životu.
Kromě 3 popsaných aspektů existuje několik kroků, které vám pomohou zvládat byznys v pohodě.
1. Mějte podpůrnou komunitu
Být nezávislý a nechodit mezi zaměstnance do práce se pojí s určitou samotou. Jste izolovaní a snadno můžete nabýt pocitu, že tu není nikdo, kdo by vám rozuměl a s kým byste mohli sdílet svoje problémy. Věřte, že to, co řešíte vy, řeší i jiní podnikatelé. Existují různé podpůrné skupiny podnikatelů, do kterých se můžete přidat i vy. Společně můžete sdílet své strachy, starosti a nejistoty. Zároveň se můžete inspirovat u těch, kteří již tyto problémy překonali.
2. Najděte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem
Vlastní podnikání zabírá hromadu vašeho času. Je ovšem důležité, abyste kvůli němu nezapomněli na svoji rodinu, přátele, koníčky atd. Nastavte si hranici, která oddělí váš pracovní život od toho soukromého. Pokud budete s přáteli, nekontrolujte e-maily, nevyřizujte hovory a snažte se být přítomní pro vaše okolí. Pokud totiž budete i při zábavě myslet na práci, neužijete si společenský život ani nepodáte potřebný pracovní výkon. Silné sociální vazby vás budou udržovat v pohodě a dají vám prostor, abyste žili také jinak než pouze prací. Právě „nepracovní“ okolí vám pomůže třeba v situaci, kdy se vám zrovna nedaří.
Pokud je to možné, věnujte se pracovním povinnostem v pronajaté kanceláři nebo ve vyčleněném pokoji. Jakmile skončíte s prací, zavřete za sebou dveře a nechte za nimi pracovní povinnosti. Můžete si také nastavit pracovní dobu, kterou se budete snažit dodržovat.
3. Naučte se delegovat práci
V podnikání se stresu nikdy zcela nevyhnete. Můžete ale provést určité změny, které mohou váš stres zmírnit. Podstatnou změnou je delegování práce. Možná jste na sebe pyšní za to, že zvládáte všechno. Jenže takový stav není dlouhodobě udržitelný. Tam, kde je to možné, předejte část zodpovědnosti spolehlivému internímu nebo externímu pracovníkovi a nechte úkol i rozhodování na něm.
4. Stanovte si záložní plán
Je samozřejmé, že chcete, aby vaše podnikání prosperovalo. Je ale dobré žít v realitě a přiznat si, že některým firmám se daří a jiným ne. Nejistota, která pramení ze strachu z neúspěchu, silně zatěžuje vaši psychiku. Proto mějte záložní plán, díky kterému se v případě nezdaru nedostane do problémů vaše rodina nebo zaměstnanci.
5. Chvalte se
Je běžné, že dokud podnikatel neuvede svůj produkt nebo službu na trh, nedostane uznání nebo tolik potřebnou zpětnou vazbu. Proto je potřeba se umět pochválit sám. Na konci každého dne popřemýšlejte a vzpomeňte si alespoň na 3 úspěchy, které se vám povedly (nezáleží na tom, zda jsou velké nebo malé) a poplácejte se za ně po rameni.
Pokud chcete být v podnikání dlouhodobě úspěšní, je potřeba se věnovat svému fyzickému a psychickému zdraví. Vyčleňte si čas na pravidelné procházky nebo cvičení a hledejte cesty, kterými si můžete byznys usnadnit.
- Pokud jste dlouhodobě pod tlakem, projeví se to na vaší fyzické i psychické pohodě. A pokud nejste v pohodě vy sami, nemůže v pohodě běžet ani váš byznys.
- Duševní zdraví ovlivňuje vaše vůdčí a rozhodovací schopnosti, motivaci, produktivitu, pozornost i chybovost.
- Pokud chcete být vyrovnaní a fit, zaměřte se na zdravé stravování, pravidelné cvičení a dostatek spánku. Existují různé podpůrné skupiny podnikatelů, kde můžete sdílet své strachy, starosti a nejistoty.
- Nastavte si hranici, která oddělí váš pracovní život od toho soukromého. Silné sociální vazby vás budou udržovat v pohodě a dají vám prostor, abyste žili také jinak než pouze prací.
- Naučte se delegovat práci a mějte záložní plán, díky kterému se v případě nezdaru nedostane do problémů vaše rodina nebo zaměstnanci.
- Na konci každého dne popřemýšlejte a vzpomeňte si alespoň na 3 úspěchy, které se vám povedly (nezáleží na tom, zda jsou velké nebo malé) a poplácejte se za ně po rameni.