Visa She’s Next: Rodiče s nejmenšími dětmi zveme na koncerty vážné hudby, říkají zakladatelky projektu Filharmoniště
Další oceněnou ženou v rámci Visa She’s Next je Vanda Kofroňová, která přihlásila projekt Filharmoniště. Ten založila společně s Helenou Bartošovou v roce 2018 v době, kdy se obě ocitly na rodičovské dovolené. Jako maminkám jim chyběly kulturní zážitky, a tak přišly s unikátním projektem, ve kterém profesionální hudebníci hrají dopoledne rodičům a dětem usazeným na dekách, a klidně se svačinou.
Hudba jako jazyk všech generací
K myšlence založit Filharmoniště přivedla kamarádky hlavně chuť trávit čas s dětmi tak, aby to bavilo malé i velké. „Hudba je univerzální, vnímat ji dokáže každý. Díky tomu může spojovat různé generace. To, že má přitom obrovský potenciál podpořit rozvoj dětí, je skvělý bonus. Chtěly jsme vytvořit prostor, kde si děti a rodiče mohou hudbu užít spolu,“ vysvětluje Vanda.
„Jak nám vlastní děti rostly, chtěly jsme rozšířit hudební zážitky i pro větší děti. Kromě klasických koncertů tak máme v nabídce i interaktivnější programy pro děti od 3 do 8 let,“ říká Helena. S programy tak míří i do školek a na nižší stupeň základních škol. „Výchovné koncerty si obě pamatujeme jako trochu odrazující zážitek. Snažíme se to proto dělat tak, aby děti z hudby měly hlavně radost a našly si k ní svůj vlastní vztah,“ dodává Vanda.
Z Carnegie Hall před děti a rodiče
Filharmoniště si zakládá na tom, že pro něj hrají špičkoví profesionální hudebníci, kteří s velkou porcí pochopení hrají i pro tohle neposedné publikum. Malí a velcí posluchači tak slýchají hrát třeba hobojistku Martu Bílou, houslistky Gabrielu Vermelho, Moniku Urbanovou, violoncellistku Adrianu Voráčkovou, klarinetistku Annu Paulovou, kytaristu Lukáše Sommera nebo harfistku Hedviku Mousa Bacha.
Koncerty zatím spolek organizuje hlavně v Praze a blízkém okolí, zakladatelky ale doufají v rozšíření také do regionů. „Naším cílem je taky děti nenásilně vtáhnout do světa hudby, aby ji objevovaly hravě a přirozeně, bez tlaku a s radostí,“ doplňuje Helena.
Podpora od Visa She’s Next
Vanda a Helena se zpočátku nevnímaly jako podnikatelky. „Myslely jsme si, že podnikání není pro nás, že jsme typické zaměstnankyně,” vzpomínají zakladatelky. Projekt Filharmoniště pro ně byl především způsob, jak se během mateřské naučit něco nového a přinést na český trh službu, která jim samotným chyběla. Pracovaly na jeho rozvoji přirozeně a intuitivně, aniž by si uvědomovaly, že vlastně budují něco, co má potenciál stát se úspěšným projektem ve světě byznysu.
I díky ocenění Visa She’s Next jim došlo, že za tím, co dělají, je mnohem víc než jen nadšení. Vanda se stala jednou z pěti oceněných žen v projektu Visa She’s Next, který pomáhá podnikatelkám růst a rozvíjet jejich projekty. „Toto ocenění je pro nás obrovským uznáním a povzbuzením. Díky mentoringovému programu chceme projekt dál profesionalizovat, vytvořit nové programy, a hlavně rozšířit naši působnost do dalších měst v republice,“ říká Vanda. Potenciál projekt určitě má. Jen v prosinci rodiče s dětmi zaplnili přes dvacet koncertů.