Visa She’s Next: Lenka dává vyřazeným látkám druhý život

V následujících dnech vám postupně představíme všech pět vítězek soutěže Visa She’s Next, ve které mohly ženy-podnikatelky získat podporu v přibližné hodnotě 700 000 korun pro sebe a své podnikatelské projekty. První oceněnou je Lenka Baarová, jejíž pobočka Textile Mountain na Praze 3 dává druhou šanci vyřazeným látkám, a podporuje tak myšlenku udržitelnosti a cirkulární ekonomiky.

textile-mountain

V projektu Textile Mountain Lenka spojila svou vášeň pro látky s důrazem na udržitelnost. Vše začalo, když při studiu na UMPRUM v ateliéru designu a obuvi přemýšlela, jaké téma by šlo v diplomové práci zpracovat nejudržitelněji. „Při své rešerši jsem se dostala do továrny na recyklaci textilního odpadu, kde z něj vyráběli druhotný materiál. Uvědomila jsem si, kolik dobrého textilu, který by šel ještě využít, takto ztrácíme,“ vzpomíná.

Postupně začala Lenka objevovat i další nešetrné způsoby nakládání s látkami, jako jsou třeba textilní přebytky. „Textilní přebytky vznikají například při výrobě prémiových látek. Továrny je vyrábějí v dlouhých rolích, a když se objeví nějaká vada, nejjednodušší pro ně je zbavit se celé role. Jsou to kilometry látek, které se vyhodí nebo spálí,“ vysvětluje.

Když Lenka viděla, kolik textilu přijde nazmar, rozhodla se, že s tím chce něco udělat. Po dlouhém přemýšlení došla k závěru, že nejlepší bude otevření vlastního obchodu, kde dostane vyřazený textil druhou šanci. V té chvíli se jí v hlavě zrodil nápad jménem Textile Mountain.  

Během několika let se Lence podařilo vybudovat úspěšný podnik s kamennou pobočkou na Praze 3, který si získal základnu věrných zákazníků. Ukázala tak, že o kvalitní výrobky založené na principu udržitelnosti a cirkulární ekonomiky je opravdu zájem.

Všechny látky si musí osahat

Za úspěchem Textile Mountain stojí nejen environmentální přesah, ale i nesmírná péče, kterou Lenka sortimentu i zákazníkům neustále věnuje. Pokud si zachráněné látky představujete jako zboží druhé jakosti, byli byste na omylu. Kvalita produktů je pro ni naprostou prioritou, a proto neváhá jezdit po celé republice, aby se na látky mohla sama podívat.

„Osobní kontakt je pro mě důležitý. Bereme látky z továren, od návrhářů i od lidí, kterým třeba zbyly po babičce. Důležité je, aby byla látka kvalitní nebo aby měla zajímavý příběh,“ vysvětluje Lenka.

Do showroomu na Praze 3 chodí rozmanití zákazníci, od studentů přes maminky na mateřské až po umělce. Jediné, co všechny spojuje, je zájem o kvalitní látky a starost o životní prostředí a důsledky nešetrné spotřeby.

Ocenění Visa She’s Next jako šance pro další růst

Lenka se nyní stala jednou z pěti oceněných podnikatelek v projektu Visa She’s Next, který se snaží posílit postavení žen v podnikání a podpořit jejich růst a úspěch.

„Za výhru jsem nesmírně ráda, protože ji beru jako ocenění toho, co jsme v Textile Mountain doposud dokázali. Věřím, že podpora, které se mi nyní dostane, nás posune ještě o další kus dál,“ uvedla Lenka.

Stejně jako ostatní vítězky nyní získá balíček cen, který zahrnuje mentoring, profesionální video produkci s podporou na sociálních sítích a finanční služby od partnera projektu společnosti ČSOB.