Jak na storno faktury a opravný daňový doklad
Při objednávání zboží a vystavování faktur může udělat chybu jak dodavatel, tak odběratel. Situací, kdy musíte opravit vystavenou fakturu nebo vrátit peníze za uhrazenou objednávku, je však ještě mnohem více. Jak postupovat, pokud jste plátce či neplátce DPH?

V jakých situacích je nutné stornovat fakturu?
Se stornem faktury se dříve či později setká takřka každý podnikatel. Obecně je to nutné ve chvíli, kdy váš odběratel či zákazník již fakturu uhradil, ale vy mu uhrazenou částku nebo její část musíte vrátit, ale také pokud na chybu přijdete ještě před úhradou, případně je objednávka zrušena.
Typickým příkladem je reklamace nebo chybná objednávka, kdy si váš odběratel či zákazník omylem objedná jiné zboží nebo zboží ve vyšším množství, než chtěl. Dále může jít třeba o dodatečné snížení ceny zboží nebo služeb či třeba o obyčejnou chybu, například když částku vyfakturujete jinému odběrateli apod.
Storno faktury pro neplátce DPH
Neplátci DPH mohou řešit tyto situace jednodušeji, a to stornem faktury. Není však vhodné původní fakturu smazat – tím by se narušila číselná řada vystavovaných faktur, ale také věrnost celé účetní evidence.
Jak na vystavení storno faktury krok za krokem?
- Vytvořte fakturu, která bude obsahovat stejné údaje o odběrateli, dodavateli i položkách jako původní faktura.
- Do poznámky uveďte „Storno faktury“ a číslo originální (stornované) faktury, případně i důvod storna. Např.: Storno faktury č. 2025125 z důvodu vrácení zboží.
- Částky jednotlivých stornovaných položek i celkovou sumu uveďte se záporným znaménkem.
- Tuto storno fakturu, případně i novou (opravenou) fakturu odešlete odběrateli.
- Pokud již původní faktura byla uhrazena, částku odběrateli vraťte.
Postup je stejný i v případě neuhrazené faktury, například pokud si zákazník nepřevezme zboží objednané na dobírku, pouze s tím rozdílem, že samozřejmě žádné peníze nikomu nevracíte.
Kdy fakturu stornovat nemusíte?
Pokud jste zatím fakturu neodeslali, můžete ji samozřejmě jakkoliv změnit. Také ji můžete smazat, ale pozor, aby vám tím nevznikla díra v číselné řadě. Pokud jste fakturu již odeslali, ale ještě před úhradou odhalíte drobnou chybu, můžete se se zákazníkem domluvit na tom, že fakturu opravíte a pošlete mu ji znovu.
Dobropis neboli opravný daňový doklad pro plátce DPH
Plátci DPH mohou stornovat pouze zálohové faktury, z nichž se neodvádí DPH. K běžným fakturám musí vystavit opravné daňové doklady. Opravný daňový doklad, dříve nazývaný také dobropis, vystavují plátci DPH, ale také neplátci, pokud v minulosti plátci byli a DPH z originální faktury odvedli. Opravný daňový doklad se vystavuje i ve chvíli, kdy potřebujete naopak zvýšit původně fakturovanou částku.
Opravný daňový doklad vypadá podobně jako faktura pro plátce DPH, ale se záporným znaménkem. Měl by obsahovat stejné informace o dodavateli a odběrateli, jaké jsou na vystavené faktuře, evidenční číslo opravované faktury i opravného daňového dokladu, důvod opravy, rozdíl mezi opravenou a původní částkou, základem daně a DPH a také datum vystavení, splatnosti a uskutečnění zdanitelného plnění. Kompletní náležitosti opravného daňového dokladu najdete v § 45 Zákona č. 235/2004 Sb.
Při vystavování opravných daňových dokladů se používají vždy sazby DPH platné ke dni původního plnění. Pokud opravujete daňový doklad v cizí měně, rovněž využijte kurz platný ke dni původního plnění.
Následně nezapomeňte opravit základ daně. Pokud se základ daně a DPH snižuje, pak má opravný doklad u dodavatele dopad až v tom zdaňovacím období, ve kterém jej odběratel obdrží. Opravný daňový doklad ale nemusíte mít potvrzený odběratelem (jeho odeslání je tedy postačující), samozřejmě za předpokladu, že byl vystaven ze zákonných důvodů.
- Obecně je storno faktury nutné ve chvíli, kdy váš odběratel či zákazník již fakturu uhradil, ale vy mu uhrazenou částku nebo její část musíte vrátit, ale také pokud na chybu přijdete ještě před úhradou, případně je objednávka zrušena.
- Neplátci DPH mohou řešit tyto situace jednodušeji, a to stornem faktury. Není však vhodné původní fakturu smazat.
- Plátci DPH musí vystavit opravné daňové doklady, které vypadají podobně jako faktura, ale se záporným znaménkem.
- Pokud se základ daně a DPH snižuje, pak má opravný doklad u dodavatele dopad až v tom zdaňovacím období, ve kterém jej odběratel obdrží.