55. díl: Vše, co potřebujete vědět o silniční dani v roce 2024
Silniční daň prošla významnými změnami v roce 2022, kdy byly změněny nejen sazby, ale i okruh zdanitelných vozidel a poplatníků silniční daně. Menší změny v zákoně o silniční dani přinesl i rok 2024. Víte, kdo musí platit silniční daň a podávat daňové přiznání v roce 2024?
Kdo a za jaká vozidla musí podávat daňové přiznání
Poplatníkem silniční daně je fyzická nebo právnická osoba, která je provozovatelem zdanitelného vozidla zapsaného v registru silničních vozidel ČR. To platí i v případě, že tato vozidla vlastníte jako soukromá osoba – podmínka využívání vozidla k podnikání již neplatí.
Poplatníkem je tedy ten, kdo je zapsán v technickém průkazu vozidla jako jeho provozovatel. Pokud například auto, které vlastníte a nevyužíváte jej k podnikání, půjčujete jinému podnikateli, který ho využívá k podnikání, jste poplatníkem silniční daně vy jako majitel (provozovatel) vozidla.
Na druhou stranu, od 1. ledna 2022 je povinnost platit silniční daň a podávat přiznání zrušena pro většinu vozidel.
Jaká vozidla tedy jsou předmětem silniční daně v roce 2024?
- Vozidla kategorie N2 a N3 (nákladní motorová vozidla s maximální hmotností převyšující 3,5 tuny)
- a jejich přípojná vozidla kategorie O3 nebo O4 (přípojná vozidla s maximální hmotností převyšující 3,5 tuny).
Vozidla kategorií N2 a N3 a kategorií O3 a O4 s hmotností větší než 3,5 tuny, ale menší než 12 tun, sice jsou předmětem daně, ale jejich sazba daně je nulová a v přiznání se neuvádí. V praxi jsou tedy předmětem silniční daně pouze vozidla s maximální hmotností nad 12 tun.
Jaká vozidla naopak nejsou předmětem daně v roce 2024?
Jak už jsme zmínili výše, předmětem silniční daně nejsou osobní automobily, autobusy ani nákladní automobily do 12 tun. Dále se jedná o návěsy (vozidla kategorie O s kódem druhu karoserie DA) a také veškerá vozidla, která nejsou registrovaná v registru silničních vozidel v České republice.
Od silniční daně jsou dále osvobozena vozidla diplomatické mise, záchranářská vozidla, vozidla vybavená zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy nebo modré a červené barvy apod.
TIP: Pokud jste v letech 2022-2023 platili zálohy na siliční daň za vozidla, která již od 1. ledna 2022 nejsou předmětem silniční daně, můžete zažádat na finančním úřadě o vrácení přeplatku ve lhůtě 6 let od konce roku, ve kterém přeplatek vznikl. Finanční úřad přeplatky automaticky nevrací.
Sazby silniční daně 2024
Sazba silniční daně se v roce 2024 odvíjí od:
- kategorie vozidla,
- druhu karoserie,
- počtu náprav,
- největší povolené hmotnosti v tunách.
Nově nemá na výši daně vliv stáří vozidla. Zrušena byla také ostatní snížení daně uvedená do konce roku 2021 v § 6. Nákladní vozidla kategorie N a přípojná vozidla kategorie O s největší povolenou hmotností pod 12 tun mají sazbu daně nulovou.
Aktuální sazby silniční daně jsou uvedeny v příloze Zákona o dani silniční a ve srovnání s obdobím před 1. lednem 2022 jsou výrazně nižší.
Jak na přiznání k silniční dani
Pokud provozujete některé z vozidel, která jsou předmětem silniční daně, musíte podat daňové přiznání, a to bez ohledu na to, zda jej využíváte k podnikání. K silniční dani není potřeba se registrovat. Pokud provozujete pouze vozidla, která nejsou předmětem silniční daně, daňové přiznání nepodáváte a nemáte ani žádnou oznamovací povinnost. V daňovém přiznání se uvádí pouze vozidla, která jsou předmětem silniční daně.
Přiznání k dani silniční mohou podnikatelé podat výhradně elektronicky, například prostřednictvím portálu www.mojedane.cz nebo datové schránky. Nepodnikající fyzické osoby mohou využít papírové podání.
Lhůta pro podání daňového přiznání a splatnost silniční daně je vždy do konce ledna za celý předchozí kalendářní rok. To znamená, že termín pro podání přiznání k silniční dani za rok 2023 je do 31. ledna 2024 a za rok 2024 do 31. ledna 2025. U silniční daně se neplatí zálohy, celá částka za kalendářní rok je tak splatná v termínu podání daňového přiznání.
Změny zákona o silniční dani platné k 1. lednu 2024
Změny v zákoně o silniční dani, které nabyly platnost k 1. lednu 2024, se promítnou do daňového přiznání podávaného v lednu 2025. Jedná se zejména o tyto změny:
- Informace o vozidle pro účely zákona o dani silniční se budou nově čerpat přednostně z registru silničních vozidel, nikoliv z technického průkazu. Důvodem je rušení vydávání technických průkazů.
- Zdanitelné vozidlo, u něhož dojde ke změně poplatníka (prodej vozidla nebo změna provozovatele), bude v daném kalendářním měsíci předmětem daně pouze u nového poplatníka. Do konce roku 2023 jsou v kalendářním měsíci prodeje vozidla (resp. změny provozovatele) poplatníky oba subjekty.
Další změny se týkají např. vozidel vybavených zvláštním výstražným světlem a přestavby vozidel.
- Poplatníkem silniční daně je fyzická nebo právnická osoba, která je provozovatelem zdanitelného vozidla zapsaného v registru silničních vozidel ČR, a to bez ohledu na to, zda jej využívá k podnikání.
- Od 1. ledna 2022 je povinnost platit silniční daň a podávat přiznání zrušena pro osobní automobily, autobusy, nákladní automobily do 12 tun a návěsy.
- Předmětem silniční daně jsou pouze vozidla kategorie N2 a N3 (nákladní motorová vozidla s maximální hmotností převyšující 12 tun) a jejich přípojná vozidla kategorie O3 nebo O4 (přípojná vozidla s maximální hmotností převyšující 12 tun).
- Sazba silniční daně se v roce 2024 odvíjí od kategorie vozidla, druhu karoserie, počtu náprav a největší povolené hmotnosti v tunách. Aktuální sazby silniční daně jsou uvedeny v příloze Zákona o dani silniční.
- Pokud provozujete některé z vozidel, která jsou předmětem silniční daně, musíte podat daňové přiznání. V daňovém přiznání se uvádí pouze vozidla, která jsou předmětem silniční daně.
- Přiznání k dani silniční mohou podnikatelé podat výhradně elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání a splatnost silniční daně je vždy do konce ledna za celý předchozí kalendářní rok. U silniční daně se neplatí zálohy, celá částka za kalendářní rok je tak splatná v termínu podání daňového přiznání.