Průzkum: V českých firmách lehce narostl optimismus, pětina plánuje rozšířit podnikání

Nálada mezi malými a středními firmami a podnikateli se dále drobně zlepšuje. Hodnota Indexu očekávání firem, který sleduje poptávku, investice a rozsah podnikání, se přehoupla poprvé od jara 2023 do kladného pásma značící převažující optimismus. Každá pátá firma chce v následujících dvanácti měsících rozšířit své podnikání, vyplývá z průzkumu ČSOB.

Business,2025,Graphs,Statistics,To,Analyze,Business,Potential,Concepts,,Businesswomen

„Pokračující křehké zlepšování nálady malých a středních firem navazuje na oživení v celé české ekonomice a je viditelné ve všech sledovaných kategoriích a parametrech. Dominantním signálem optimismu je zejména silný nárůst zájmu o rozšiřování podnikání, který avizuje už pětina dotazovaných, přičemž ještě na jaře tohoto roku to bylo jen 14 procent. Současně je důležité vzít v potaz, že netriviální světová geopolitická situace i problémy zejména německé ekonomiky, kterými procházíme, daný pozitivní pohled korigují,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Všechny složky indexu rostly

Index očekávání firem stoupl v porovnání s letošním jarem na 3,4 bodu z jarních -0,6 bodu. Polepšily si všechny dílčí oblasti, ze kterých se index počítá. Objem investic pro letošek navýší nebo ponechá na loňské úrovni 54 procent dotazovaných. Růst nebo stabilizaci poptávky zákazníků hlásí 57 procent a zmiňované rozšiřování podnikání avizuje 20,2 procenta firem a podnikatelů.

„Firmy si velmi dobře uvědomují, že se na našem napjatém trhu práce kvalitní zaměstnanci shánějí obtížně, a to bude platné i v následujících letech. Začaly se ještě více zaměřovat na automatizaci a zvyšování své efektivity, dále na realizaci nových tržních příležitostí a aktivit, kterými by doplnily stávající portfolia produktů a služeb, aby v tvrdé konkurenci uspěly. Jsem velmi rád, že jsme je v ČSOB letos podpořili i my rekordními objemy investic.“

Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

Největší růstové příležitosti

Přes 54 procent firem a podnikatelů se shoduje, že největší příležitosti pro růst představují úspory v oblastech energií a surovin. Hned druhou nejčastěji zmiňovanou možností s podílem 47 procent je rozšiřování zaměření firmy. Přes 44 procent firem pak vidí možnosti dalšího růstu v nových technologiích, 43 procent v získávání kvalitních pracovníků a 38 procent v digitalizaci procesů.

Inovacemi se zabývá takřka devět z deseti podniků

Polovina firem a podnikatelů aktivně vyhledává a aplikuje inovace nebo často zavádí drobné inovace. Dalších 27 procent inovuje v případě, že je k tomu donutí okolnosti včetně zákazníků nebo legislativy. Desetina respondentů zase inovuje ve velkých skocích. „Téměř 90 % firem téma inovací řeší, ať už z vlastní iniciativy či na impuls klientů a konkurence. V nejbližším půlroce přes dvě pětiny firem plánují vývoj nových výrobků a služeb, optimalizaci výroby, zvyšování kapacity či inovace výrobků,“ doplňuje Pavel Prokop. ​

Firmy brzdí ekonomika a ceny energií

V případě vnějších vlivů firmy a podnikatelé hodnotí jako ohrožení nejčastěji vývoj aktuální ekonomické situace v České republice (61,6 procenta), ceny energií a surovin (60,4 procenta), změny v legislativě (50,9 procenta), nedostatek kvalitních zaměstnanců (46,3 procenta) a dopady válečného konfliktu na Ukrajině (39,6 procenta). Naopak nejvíce z vnějších vlivů firmám pomáhají vývoj nových technologií (39,9 procenta) a umělá inteligence (27,9 procenta).

U ESG mají firmy rezervy

Ke kritériím ESG, tedy oblastem týkajících se životního prostředí, sociální odpovědnosti a způsobu řízení, se zatím malé a střední firmy a podnikatelé staví rezervovaně. Polovina z dotazovaných zatím vůbec ESG neřeší a zhruba 15 procent sice řeší, ale pouze okrajově.

Téma udržitelnosti není nové, a i když se parametry v rámci českého i evropského prostoru budou jistě měnit, je pro podnikatele a firmy zásadní, aby dané problematice a příležitostem rozuměli, a zvyšovali tím svoji konkurenceschopnost. Pomůže jim to získat nejen přehled o efektivitě a rezervách, ale poskytnou tím investorům, zákazníkům a dalším zúčastněným stranám jasnější informace o svém vztahu k životnímu prostředí a uhlíkové stopě. I v této oblasti jdeme firmám aktivně naproti,“ poukazuje Pavel Prokop.

ČSOB je objemem financování a šíří svých služeb lídrem firemního bankovnictví u nás. Objem úvěrů pro malé a střední firmy banka zvýšila za tři čtvrtletí meziročně o pět procent na 105 miliard korun. Od roku 2022 drží ČSOB primát první banky, která zavedla otevření účtu firemním klientům výhradně online. Firmám slouží specializované internetové bankovnictví CEB a mobilní bankovnictví CEB Mobile. Součástí je i Virtuální pobočka, která zprostředkovává zabezpečenou komunikaci s bankou. Pro osobní jednání a konzultace je k dispozici moderní síť specializovaných poboček. 

Index očekávání firem

Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého od roku 2013 sleduje vývoj malých astředních firem apodnikatelů na základě monitorování jejich poptávky, investic arozsahu podnikání. Index sleduje i vnější faktory působící na firmy a jejich vztah k inovacím. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů zrůzných oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot vrozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo v říjnu 2024.