Přidávat plánuje 43 procent malých a středních podniků
Zvyšovat mzdy pro rok 2025 v Česku plánuje 43 procent malých a středně velkých firem a podnikatelů. Čtvrtina z nich z chce v příštím roce zvyšovat zaměstnancům mzdy stejně jako letos a 11 procent hodlá přidávat ještě více. Dalších 7 procent svým pracovníkům mzdy vylepší, ale méně než v tomto roce. Zbylých 57 procent přidávání neplánuje nebo o něm nemá jasno, vyplývá z průzkumu Index očekávání firem.
Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o sedm procent na 45 412 korun. Při zohlednění inflace dosáhl reálný růst mezd 4,6 procenta, mzdy reálně rostly už třetí čtvrtletí za sebou.
Přístup k mzdám se výrazně liší podle velikosti podniků. Zatímco ve firmách s ročními tržbami nad 40 milionů korun chtějí přidávat zaměstnancům tři čtvrtiny oslovených, u firem a podnikatelů s tržbami do tří milionů korun je to necelá pětina. „Zvyšujeme mzdy průběžně podle výkonnosti, zásluh a kvality odvedené práce,“ shrnul přístup k zaměstnancům spolumajitel provozovatele očních klinik DuoVize Petr Kocián.
Z firem a podnikatelů, kteří plánují pracovníkům platově přilepšit, jich bude více než třetina navyšovat mzdy v rozsahu 3 až 5 procent a asi čtvrtina mezi 1 až 3 procenty. Takřka pětina respondentů chce zaměstnancům v roce 2025 přidávat více než pět procent.
Index očekávání firem
Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého od roku 2013 sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě monitorování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Index sleduje i vnější faktory působící na firmy a jejich vztah k inovacím. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo v říjnu 2024.