Překážky v práci: práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů
Překážky v práci mohou nastat jak na straně zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Jde o nejrůznější situace, které zaměstnancům dočasně brání v plnění pracovních povinností, resp. zaměstnavatelům znemožňují přidělovat práci.

Překážky v práci na straně zaměstnance
V praxi jsou mnohem častější takzvané překážky na straně zaměstnance. Zákoník práce tyto překážky v práci rozděluje na 2 skupiny:
- důležité osobní překážky v práci,
- překážky z důvodu obecného zájmu.
Ve všech případech má zaměstnanec povinnost překážky na jeho straně včas a řádně oznámit a prokázat. Zaměstnavatel má zase povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, poskytnout mu pracovní volno a v některých případech i náhradu mzdy nebo platu.
Důležité osobní překážky v práci
Finanční kompenzace je u těchto překážek zabezpečována zčásti zaměstnavatelem, častěji však ze systému dávek nemocenského pojištění nebo ze systému státní sociální podpory.
- Pokud zaměstnanec nemůže vykonávat práci ze zdravotních důvodů (dočasná pracovní neschopnost, karanténa), má nárok na nemocenskou. Prvních 14 dnů nemocenskou vyplácí zaměstnavatel, od 15. dne stát prostřednictvím správy sociálního zabezpečení.
- Mezi důležité osobní překážky patří i mateřská, rodičovská a otcovská dovolená. Zaměstnavatel v těchto situacích neposkytuje náhradu mzdy nebo platu, příslušné dávky vyplácí stát.
- V případě ošetřování dítěte nebo péče o blízkou osobu má zaměstnanec nárok na ošetřovné.
Mezi další osobní překážky, které jsou uvedené v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., patří například vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, doprovod rodinného příslušníka k lékaři, svatba, pohřeb, stěhování či znemožnění cesty do zaměstnání. Nařízení vlády pro všechny situace stanovuje rozdílné podmínky pro délku volna i nárok na náhradu mzdy.
Překážky v práci z důvodu obecného zájmu
Mezi překážky z důvodu obecného zájmu se řadí například:
- výkon veřejné funkce,
- výkon občanské povinnosti,
- pracovní volno související s akcí pro děti a mládež,
- pracovní volno související s brannou povinností,
- studium a příprava na zkoušky, které odpovídají potřebám zaměstnavatele,
- jiné úkony v obecném zájmu – například darování krve.
Zaměstnanec má v těchto situacích nárok na volno, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu. Na náhradu mzdy má však nárok pouze v konkrétních situacích, které vyjmenovává Zákoník práce. Jde například o studium a přípravu na zkoušky nebo účast na akci pro děti a mládež (činnost oddílového vedoucího apod.).
Překážky na straně zaměstnavatele
Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu překážek na své straně, zaměstnanci vždy náleží náhrada mzdy, která se počítá z průměrného výdělku zaměstnance. Výše náhrady závisí na typu překážky:
- Prostoje – Pokud zaměstnanec nemůže vykonávat práci z provozních důvodů (např. kvůli přechodné závadě, výpadku dodávek surovin nebo energií apod.), má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
- Nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní události – Pokud zaměstnanec nemůže pracovat kvůli těmto vlivům, má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.
- Jiné překážky – Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z jiných důvodů, například pokud nemá pro zaměstnance práci z důvodu poklesu odbytu, zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.
V případě překážek na straně zaměstnavatele má však zaměstnavatel i další způsoby, jak situaci řešit. Při dodržení zákonem stanovených podmínek můžete zaměstnance převést na jinou práci (v případě přírodní katastrofy i bez jejich souhlasu), na jiné pracoviště nebo na home office, případně jim můžete nařídit dovolenou, avšak minimálně 14 dní předem.
- Zákoník práce překážky na straně zaměstnance rozděluje na důležité osobní překážky v práci a překážky z důvodu obecného zájmu.
- Mezi důležité osobní překážky patří například dočasná pracovní neschopnost, karanténa, mateřská, rodičovská a otcovská dovolená, vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, svatba, pohřeb či znemožnění cesty do zaměstnání.
- Mezi překážky z důvodu obecného zájmu se řadí například výkon veřejné funkce, výkon občanské povinnosti, pracovní volno související s akcí pro děti a mládež či studium a příprava na zkoušky, které odpovídají potřebám zaměstnavatele.
- Ve všech případech má zaměstnanec povinnost překážky na jeho straně včas a řádně oznámit a prokázat. Zaměstnavatel má zase povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, poskytnout mu pracovní volno a v některých případech i náhradu mzdy nebo platu.
- Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu překážek na své straně, zaměstnanci vždy náleží náhrada mzdy, která se počítá z průměrného výdělku zaměstnance.
- Výše náhrady je v případě prostojů 80 %, v případě nepříznivých povětrnostních vlivů nebo živelní události 60 % a v případě jiných překážek 100 %.