Pozdní příchod do práce a neomluvené absence z pohledu práv zaměstnavatele

Pozdní příchody, předčasné odchody nebo neomluvené absence mohou zaměstnavatelům způsobit řadu problémů, ať už se jedná o vyšší náklady, nedodržení plánovaných cílů a termínů nebo sníženou produktivitu. Jak se mohou zaměstnavatelé zachovat, pokud zaměstnanci nechodí včas, nebo se dokonce do práce nedostaví vůbec?

Kdy musí být zaměstnanec na pracovišti?

Nejdříve si pojďme přiblížit, co to vlastně je začátek a konec pracovní doby, tedy doby, během které má zaměstnanec povinnost vykonávat práci pro zaměstnavatele. Začátek i konec pracovní doby stanovuje zaměstnavatel. Zaměstnanec má povinnost začátkem pracovní doby začít vykonávat práci. Neznamená to však pouze to, že musí být na pracovišti, ale musí být také připravený práci vykonávat. Příprava může například zahrnovat převléknutí se do pracovního úboru. Doba nutná k přípravě se nepočítá do pracovní doby.

Zaměstnavatel má právo po zaměstnancích požadovat, aby chodili do práce dříve kvůli tomu, aby byli připraveni začátkem pracovní doby pracovat. Je na zaměstnanci, zda přijde do práce o 20 minut nebo 10 minut dříve, zásadní je, aby mohl ve stanovenou dobu začít s prací. Může zaměstnavatel požadovat, aby zaměstnanec přišel do práce o hodinu dříve? V tomto případě by se už jednalo o přesčas před pracovní dobou, za který zaměstnancům náleží příplatek.

A jak je to s koncem pracovní doby? Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedomluví jinak, musí odejít až po skončení pracovní doby.

Jak může zaměstnavatel postupovat v případě pozdních příchodů?

Za neomluvenou absenci se dle práva považuje nejen nedojití do práce, ale také právě pozdní příchody a předčasné odchody. Jaká mají zaměstnavatelé práva, pokud zaměstnanci chodí pozdě nebo odchází příliš brzy?

  • Neposkytnutí mzdy: V první řadě nemá zaměstnavatel povinnost zaměstnanci za neodpracovanou dobu poskytnout mzdu, plat nebo odměnu. V tomto případě se nejedná o sankci v pravém slova smyslu, vzhledem k tomu, že zaměstnancům náleží odměna pouze za vykonanou práci, zároveň se tedy nejedná ani o srážku ze mzdy.
  • Krácení dovolené: Zaměstnavatelé mají právo zaměstnancům za každou neomluvenou zmeškanou směnu zkrátit dovolenou o 1 až 3 dny.
  • Nepřiznání nenárokových složek mzdy: Další možností, jak mohou zaměstnavatelé zaměstnance sankcionovat za absence, je nepřiznání nebo snížení nenárokových složek mzdy, jako jsou prémie nebo osobní ohodnocení.
  • Výpověď: V případě, že zaměstnanec pracovní povinnosti častými absencemi nebo pozdními příchody porušuje opakovaně, může zaměstnavatel přistoupit k výpovědi. Podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR je za porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem považováno zmeškání práce v délce 5 dnů (v případě některých profesí i 3 dny). Z tohoto důvodu může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě ukončit pracovní poměr bez nároku na odstupné.

Na co si dát pozor?

Není výjimkou, že zaměstnavatelé zaměstnancům udělují za pozdní příchody nebo absence peněžité pokuty. Je ale třeba říci, že se jedná o protiprávní jednání a pozdní příchody musí být vždy postihovány pouze v souladu se zákoníkem práce.

Co je neomluvená absence?

Co vše je vlastně považováno za neomluvenou absenci? Neomluvená absence nastává ve chvíli, kdy není zaměstnanec přítomný v práci bez předchozího souhlasu zaměstnavatele a bez zákonem uznaných důvodů. Jedná se o nepřítomnost v práci bez oznámení, absenci navzdory zamítnuté žádosti o volno, neodůvodněnou dlouhodobou nepřítomnost, zneužití volna nebo opomenutí povinnosti informovat zaměstnavatele.

Tip Potřebujete finanční prostředky pro rozvoj svého podnikání nebo zajištění provozních nákladů? S úvěry ČSOB nejste na podnikání sami. Půjčte si až 10 mil. Kč se zvýhodněnou sazbou od 6,9 % p. a.

A co se považuje za omluvenou absenci?

Omluvená absence je taková, kdy je zaměstnanec v práci nepřítomný z důvodů, které jsou zákonem uznané. K těmto důvodům patří například překážky v práci, dovolená schválená zaměstnavatelem, čerpání náhradního volna, ošetření člena rodiny nebo předvolání k soudu a výslech na policii.

Zaměstnanec musí o důvodu nepřítomnosti v práci zaměstnavatele informovat co nejdříve a doložit potřebné dokumenty, aby mohla být absence omluvená. Pokud by tuto povinnost nesplnil, mohla by být absence považovaná za neomluvenou. V případě, že například zaměstnanec plánuje v pracovní době navštívit lékaře a ví o návštěvě předem, musí to zaměstnavateli dle zákoníku práce oznámit a včas požádat o pracovní volno. Zaměstnavatelé zaměstnanci poskytnou propustku k lékaři. Zaměstnanec si musí nechat propustku vyplnit lékařem a v nejbližší možné době ji předložit zaměstnavateli.

Stručně
  • Začátek i konec pracovní doby stanovuje zaměstnavatel. Zaměstnanec má povinnost začátkem pracovní doby začít vykonávat práci. Doba nutná k přípravě se nepočítá do pracovní doby.
  • Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedomluví jinak, musí odejít až po skončení pracovní doby.
  • Zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnanci za neodpracovanou dobu poskytnout mzdu, plat nebo odměnu. Dále může zaměstnanci za neomluvenou absenci zkrátit dovolenou, nepřiznat nenárokové složky mzdy a v případě opakovaných absencí může okamžitě ukončit pracovní poměr.
  • Udělování peněžitých pokut za pozdní příchody nebo absence je protiprávní.
  • Neomluvená absence nastává ve chvíli, kdy není zaměstnanec přítomný v práci bez předchozího souhlasu zaměstnavatele a bez zákonem uznaných důvodů.
  • Zaměstnanec musí o důvodu nepřítomnosti v práci zaměstnavatele informovat co nejdříve a doložit potřebné dokumenty, aby mohla být absence omluvená.

Zpět