74. díl: Povinnosti plátce DPH v kostce

Plátcem DPH se může (a někdy musí) stát právnická i podnikající fyzická osoba. Plátcovství DPH přináší některým podnikatelům řadu výhod, ale také nové povinnosti. V našem článku zjistíte vše důležité o DPH.

A,Businessman,Sits,At,His,Laptop,,Using,A,Pen,To
Obsah

Kdy se stáváte plátcem DPH?

Plátcem DPH se můžete stát povinně, nebo dobrovolně. Plátcem DPH se povinně stáváte, pokud:

  1. váš obrat překročí 2 miliony Kč za kalendářní rok. V tomto případě se stanete plátcem DPH od 1. 1. následujícího roku, můžete ale využít i možnost okamžité registrace a stát se plátcem ihned po dosažení obratu 2 miliony Kč.
  2. Váš obrat překročí 2 536 500 Kč. V tomto případě se stáváte plátcem DPH následující den po překročení této částky.

Při dosažení některého z limitů se musíte k DPH registrovat, a to do 10 dní. Pro dobrovolné plátcovství DPH se můžete rozhodnout kdykoliv, ale registrace není automatická a finanční úřad může vaši žádost zamítnout.

Do obratu se počítají veškeré příjmy z prodejů zboží a poskytování služeb s místem plnění v České republice. Příjmy se do obratu počítají až po skutečném dodání zboží nebo poskytnutí služby, přijaté zálohy se tedy do obratu nepočítají.

Jak na registraci k DPH?

K DPH se můžete registrovat výhradně elektronicky, a to prostřednictvím daňového portálu, kde vyplníte příslušný interaktivní formulář Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty.

K přihlášce nezapomeňte připojit přílohy, které dokládají dosažení obratu. V případě dobrovolné registrace je výběr přiložených dokumentů na vás, obecně se však doporučuje přiložit váš podnikatelský záměr, doklady o technickém a personálním zabezpečení vaší činnosti, doklady o ekonomické situaci vašeho podnikání, informace o dodavatelích a odběratelích a další materiály, kterými prokážete, že vaše podnikání je stabilní a máte v plánu podnikat dlouhodobě.

Finanční úřad vám poté vystaví Osvědčení o registraci k DPH a zapíše vás do registru plátců DPH, případně vás požádá o doplnění chybějících dokladů. V případě dobrovolné registrace může žádost i zamítnout.

Nové povinnosti po přechodu na plátcovství DPH

Jako plátce DPH musíte plnit následující povinnosti:

  • vystavovat daňové doklady (faktury pro plátce DPH),
  • zahrnovat DPH do ceny zboží a služeb,
  • vést evidenci DPH s uvedením přijaté a zaplacené DPH,
  • archivovat daňové doklady a daňovou evidenci po dobu 10 let,
  • podávat přiznání k DPH a odvádět daň,
  • podávat kontrolní hlášení,
  • pokud prodáváte zboží nebo poskytujete služby v jiných zemích EU, podávat souhrnné hlášení.

Sazby DPH a cenotvorba

Daň z přidané hodnoty je nepřímou daní. To znamená, že ji fakticky hradí koncový spotřebitel, tedy váš zákazník. O DPH tedy musíte jako plátce DPH zvýšit cenu zboží nebo služeb a následně tuto daň odvést státu.

V roce 2025 jsou v České republice 2 sazby DPH, základní ve výši 21 % a snížená ve výši 12 %. Některé služby a zboží jsou od DPH osvobozeny. Zboží nebo služby tedy musíte přiřadit ke správné sazbě daně. 

Do snížené sazby DPH patří například potraviny, farmaceutické výrobky, zdravotnické prostředky a pomůcky, vstupenky na kulturní a sportovní akce a další. Detailní přehled všech výrobků a služeb, u nichž se uplatňuje snížená sazba DPH, najdete v příloze č. 2 a 3 zákona o DPH. Zboží a služby, které nejsou uvedeny v příloze ani nejsou od DPH osvobozeny, spadají do základní sazby DPH.

Cena zboží a služeb včetně DPH se počítá následovně:

  • pro 21% daň: cena zboží nebo služby × 1,21,
  • pro 12% daň: cena zboží nebo služby × 1,12.

Konečné ceny pro zákazníky je samozřejmě vhodné zaokrouhlit a přesnou daň vypočítat z nich. Daňový základ pak vypočítáte jako rozdíl mezi celkovou částkou a již vypočtenou DPH.

Tip Vyřešte požadavky ESG reportingu a zjistěte uhlíkovou stopu své firmy nebo produktu jednoduše v rámci jedné platformy. Klienti ČSOB mají navíc výpočet uhlíkové stopy Scope 1 a 2 u Green0metru zdarma.

Přiznání k DPH a platba DPH

Každý nový plátce DPH je automaticky považován za měsíčního plátce, po roce však můžete při splnění určitých podmínek zažádat o čtvrtletní zdaňovací období. Daňové přiznání i kontrolní hlášení tedy podáváte za každý měsíc, a to do 25. dne následujícího měsíce, a to i v případě, že v daném období nedošlo k daňovému plnění (neprodali jste žádné zboží ani neposkytli služby).

Stejný termín platí i pro podání kontrolního hlášení a úhradu daně, kterou zašlete na bankovní účet místně příslušného finančního úřadu.

Přiznání k DPH se podává elektronicky přes daňový portál nebo datovou schránku. V přiznání vyplňujete údaje o zdanitelných plněních včetně sazby a výše přijaté DPH a údaje o odečtené DPH (např. za zboží a služby zakoupené v daném období a používané k podnikání). Tímto způsobem vypočítáte výši DPH, kterou musíte odvést státu.   

Stručně
  • Plátcem DPH se můžete stát povinně, nebo dobrovolně. Plátcem DPH se povinně stáváte, pokud váš obrat překročí 2 miliony Kč za kalendářní rok nebo 2 536 500 Kč v průběhu roku.
  • Při dosažení některého z limitů se musíte k DPH registrovat, a to do 10 dní. K přihlášce nezapomeňte připojit přílohy, které dokládají dosažení obratu, v případě dobrovolné registrace také další materiály, kterými prokážete, že vaše podnikání je stabilní.
  • Jako plátce DPH musíte vystavovat daňové doklady a zahrnovat DPH do ceny zboží a služeb.
  • V roce 2025 jsou v České republice 2 sazby DPH, základní ve výši 21 % a snížená ve výši 12 %. Některé služby a zboží jsou od DPH osvobozeny.
  • Dále musíte podávat přiznání k DPH, kontrolní hlášení a odvádět daň, a to do 25. dne následujícího měsíce. Pokud prodáváte zboží nebo poskytujete služby v jiných zemích EU, podáváte i souhrnné hlášení.
  • Plátci DPH musí navíc vést evidenci DPH s uvedením přijaté a zaplacené DPH a archivovat daňové doklady a daňovou evidenci po dobu 10 let.