Víte, kdy můžete podnikat i bez živnosti?

Ne vždy, když pracujete takzvaně na sebe, si musíte zakládat živnost. Zjistěte, za jakých podmínek můžete legálně podnikat i bez živnostenského oprávnění a jaké povinnosti jsou s podnikáním bez živnosti spojené.

A,Woman,Stands,In,A,Green,Apple,Orchard,,Holding,A
Obsah

Příležitostný příjem  

Příležitostná činnost je taková činnost, která není vykonávána pravidelně, systematicky a poplatník ji aktivně nevyhledává, tj. hlavním účelem není dosažení zisku. Pokud tyto podmínky vaše činnost splňuje, nepotřebujete živnostenský list. U příležitostného příjmu můžete i jako nepodnikatel vystavit fakturu bez IČO.

Jako typické příklady můžeme uvést příležitostný prodej přebytků ze zahrádky nebo rukodělných výrobků přátelům, jednorázové poskytování drobných služeb, např. pomoc sousedům s úklidem či s hlídáním dětí, příležitostný příjem z nájmu movitých věcí apod. Ovšem pozor, pravidelně se opakující sezonní činnost (například prodej vánočních stromků) je považována za podnikání a živnostenský list mít musíte. Za příležitostný příjem se rovněž nepovažují autorské honoráře.

Hranice mezi příležitostným a soustavným příjmem může být někdy tenká. Uveďme si to na příkladu: Jana ráda peče dorty a občas nějaký za úplatu upeče pro kamarádky či sousedy. Živnostenský list nepotřebuje. Poslední dobou se však zájem o její dorty rozšířil a začínají ji chodit poptávky i od cizích lidí. Jana začala proto své dorty nabízet i na svém profilu na Facebooku. Pro tuto činnost již potřebuje živnostenské oprávnění.

Příležitostný příjem: daňové a odvodové povinnosti

Pokud vaše výdělečná činnost splňuje podmínky tzv. příležitostného příjmu, musíte si hlídat roční výši tohoto příjmu. Příležitostný příjem do 50 tisíc korun ročně je osvobozen od daně z příjmů a není třeba jej uvádět v daňovém přiznání.

Pokud roční úhrn vašich příležitostných příjmů přesáhne hranici 50 000 Kč, musíte z nich odvést daň a podat daňové přiznání, i když jste zaměstnaní. V daňovém přiznání se tyto příjmy uvádějí jako Ostatní příjmy dle § 10 Zákona o daních z příjmů. Na příležitostné příjmy nelze uplatnit žádné výdaje (paušální ani skutečné).

Z příležitostných příjmů se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, a to bez ohledu na jejich výši.

Autorské honoráře

Autorský honorář je odměna pro autora za vytvoření jedinečného díla. Může se jednat o literární, výtvarné, divadelní či hudební dílo, fotografie, video, ale také novinové články, počítačový program nebo grafiku.

Autorské honoráře: daňové a odvodové povinnosti

Pokud jste umělec či autor na volné noze, nemusíte si zakládat živnostenské oprávnění, ale platí pro vás stejná pravidla jako pro OSVČ. Tj. budete muset příjem uvést v daňovém přiznání a zdanit jej, zaregistrovat se u zdravotní pojišťovny, sociální správy a na finančním úřadu, podávat přehledy o příjmech a výdajích a hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Autorské honoráře se v daňovém přiznání uvádějí jako Příjmy ze samostatné činnosti dle § 7 ZDP. Pro autorskou činnost můžete využít výdajový paušál ve výši 40 % z příjmů (max. 800 000 Kč za rok).

Výjimku mají pouze novináři, jejichž příjem z jednoho zdroje na území ČR nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně. Příjmy za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize do tohoto limitu podléhají srážkové dani ve výši 15 %, kterou vám z honoráře strhne ten, kdo vám jej vyplácí. Tj. tyto příjmy se neuvádějí v daňovém přiznání a neodvádí se z nich zdravotní ani sociální pojištění. Pokud však nemáte jiný příjem, který by podléhal platbě zdravotního pojistného, musíte se přihlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a zdravotní pojištění si hradit sami.

Pokud vaše měsíční příjmy za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize z jednoho zdroje přesáhnou limit 10 000 Kč, srážková daň se z nich neodvádí. Platí pro vás stejná pravidla jako pro OSVČ. V daňovém přiznání ale uvedete pouze ty příjmy, z nichž nebyla odvedena srážková daň.

Tip Účty pro právnické osoby a živnostníky od ČSOB jsou bez poplatků za vedení a bez jakýchkoliv podmínek, a to včetně bezkontaktních platebních karet zdarma. Založte si firemní a podnikatelský účet online během pár minut.

Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství

Zemědělskou nebo lesnickou činnost můžete provozovat i jako nepodnikatel bez živnostenského listu. Tyto aktivity jsou regulovány zákonem o zemědělství a dalšími předpisy. Mezi tyto činnosti patří například pěstování plodin a rostlin, chov hospodářských zvířat a ryb, ale také úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby včetně výroby potravin z ní.

I když živnostenský list nepotřebujete, musíte se registrovat na obecním nebo městskému úřadu a požádat o zápis do evidence zemědělského podnikatele. Vaše daňové a odvodové povinnosti jsou stejné jako u OSVČ.

Příjem z pronájmu

Dlouhodobý pronájem nemovitostí není považovaný za živnostenské podnikání a živnostenské oprávnění nepotřebujete. Krátkodobý pronájem nemovitostí (například přes Airbnb) je však považován za ubytovací službu, tedy jde o podnikání a živnostenský list musíte mít.

Příjmy z dlouhodobého pronájmu se daní běžnou sazbou daně z příjmů a jako pronajímatel máte povinnost podávat daňové přiznání, a to i v případě, že jste zaměstnaní. Výjimkou jsou pouze zaměstnanci, jejichž zdanitelné příjmy (vyjma příjmů ze zaměstnání) za rok nepřesáhly 20 000 Kč, případně osoby, které mají pouze příjem z pronájmu, který za rok nebyl vyšší než 50 000 Kč.

V případě pronájmu můžete uplatnit výdajový paušál 30 %, maximálně však 600 000 Kč. Z těchto příjmů neplatíte zdravotní ani sociální pojištění.

Podnikání podle jiných právních předpisů

Některé profese vykonávají svou činnost na základě jiných právních předpisů a osoby samostatně výdělečně činné nemusí mít živnostenský list. Tato tzv. svobodná povolání jsou regulována profesními komorami a jinými zákony, nikoliv živnostenským zákonem. Patří sem například advokáti, notáři, daňoví poradci, auditoři, lékaři, veterináři, soudní překladatelé a tlumočníci, znalci a další. Podnikatelé v těchto oborech mají stejné registrační, daňové a odvodové povinnosti jako OSVČ s živnostenským listem. Uplatnit můžete výdajový paušál ve výši 40 %, max. 800 000 Kč za rok.

Stručně
  • Příležitostná samostatně výdělečná činnost je taková činnost, která není vykonávána pravidelně, systematicky a poplatník ji aktivně nevyhledává, tj. hlavním účelem není dosažení zisku.
  • Pro příležitostný příjem nepotřebujete živnostenský list a do 50 tisíc korun ročně je osvobozen od daně z příjmů. Z příležitostných příjmů se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, a to bez ohledu na jejich výši.
  • Pokud jste umělec či autor na volné noze, nemusíte si zakládat živnostenské oprávnění, ale pro autorské honoráře platí stejná daňová a odvodová pravidla jako pro samostatně výdělečnou činnost.
  • Výjimku mají pouze novináři, jejichž příjem z jednoho zdroje na území ČR nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně. Tyto příjmy podléhají srážkové dani ve výši 15 % a neuvádějí se v daňovém přiznání.
  • Zemědělskou nebo lesnickou činnost můžete provozovat i jako nepodnikatel bez živnostenského listu. Musíte ale požádat o zápis do evidence zemědělského podnikatele. Vaše daňové a odvodové povinnosti jsou stejné jako u OSVČ.
  • Dlouhodobý pronájem nemovitostí není považovaný za živnostenské podnikání. Jako pronajímatel máte ale povinnost podávat daňové přiznání a příjmy zdanit. Z těchto příjmů neplatíte zdravotní ani sociální pojištění.
  • Některé profese vykonávají svou činnost na základě jiných právních předpisů a nemusí mít živnostenský list. Podnikatelé v těchto oborech mají stejné registrační, daňové a odvodové povinnosti jako OSVČ s živnostenským listem.