Novela zákoníku práce: Jaké změny se chystají v roce 2025?

Vládní návrh novely zákoníku práce vznikl v reakci na aktuální potřeby trhu práce a nedostatek zaměstnanců. Novela má za cíl zejména zvýšit flexibilitu pracovního trhu a měla by začít platit na jaře 2025.

Judge's,Hammer,And,Helmet,Law,And,Justice,About,Labor,Law

Usnadnění práce během a po rodičovské dovolené

Aktuálně má zaměstnavatel povinnost po skončení rodičovské dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nikoliv však vracet zaměstnance na původní místo. Nově by měl mít povinnost vrátit zaměstnance na původní pracovní místo, pokud zaměstnanec nastoupí před druhými narozeninami dítěte.

Na rodičovské dovolené si aktuálně zaměstnanec může přivydělávat u svého zaměstnavatele na dohodu, avšak nesmí vykonávat práce, které vykonává podle pracovní smlouvy. Novela by toto omezení měla zrušit a rodiče na rodičovské budou moct na dohodu vykonávat stejný druh práce u stejného zaměstnavatele

Uzavírání a rozvazování pracovního poměru

Novela přináší také zkrácení výpovědních lhůt a prodloužení zkušebních lhůt, což by mělo více rozpohybovat pracovní trh. Nové lhůty mohou být potenciálně přínosné jak pro zaměstnance, tak i zaměstnavatele:

  1. Výpovědní doba nově začne plynout dnem doručení výpovědi, nikoliv až prvním dnem následujícího měsíce, jako je tomu nyní.
  2. V případě výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů dle paragrafu 52 f až h zákoníku práce dojde ke zkrácení výpovědní lhůty na 1 měsíc. Jde tedy například o porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem nebo soustavné méně závažné porušování povinností, pozbytí předpokladů nebo nesplnění požadavků pro výkon sjednané práce apod.
  3. Maximální délka zkušební doby by se měla prodloužit ze 3 na 4 měsíce, resp. z 6 na 8 měsíců u vedoucích pracovníků. 

Co se naopak měnit nebude? Vláda zvažovala možnost zavedení výpovědi bez udání důvodu, tento bod ale z návrhu novely vypadl.

Vyšší ochrana zaměstnavatelů  

Novela zákoníku práce myslí i na zaměstnavatele. V roce 2025 by měli zaměstnavatelé získat několik nových možností.

V případě, že zaměstnavatel přijme zaměstnance či zaměstnankyni jako zástup za mateřskou a rodičovskou, bude s nově přijatými zaměstnanci moct uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou více než třikrát. Pracovní poměr na dobu určitou je možné uzavřít maximálně na 3 roky a aktuálně jej lze bez výjimky prodloužit pouze 2x. Maximální délka takového pracovního poměru je tedy 9 let, což může u delších rodičovských přinášet zaměstnavatelům problémy.

Změnit by se měl i způsob vyplácení částky v případě výpovědi z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti. Částka pro zaměstnance (12násobek měsíčního výdělku) se nemění, avšak nebude ji vyplácet zaměstnavatel z vlastních prostředků jako odstupné, ale pojišťovna, u které má zaměstnavatel sjednané zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

Větší jistotu zaměstnavatelům přinese i prodloužení období pro propuštění z kázeňských důvodů. Nově bude moct zaměstnavatel propustit zaměstnance ve lhůtě až 15 měsíců od chvíle, kdy k porušení pracovní kázně došlo. To zaměstnavatelům pomůže při postihování prohřešků, jež jsou odhaleny až po delším časovém období.

Tip Potřebujete finanční prostředky pro rozvoj svého podnikání nebo zajištění provozních nákladů? S úvěry ČSOB nejste na podnikání sami. Půjčte si až 10 mil. Kč se zvýhodněnou sazbou od 6,9 % p. a.

Větší flexibilita pro zaměstnance

V současnosti je samorozvrhování směn možné pouze při práci na home office, nově by to mělo být možné i při práci na pracovišti. Novinka se týká jak zaměstnanců, tak i dohodářů a možnost bude podmíněna vzájemnou písemnou dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. 

Rovněž se rozšíří možnost výplaty v cizí měně, která je aktuálně možná pouze pro zaměstnance s místem výkonu práce v zahraničí. Nově tuto možnost získají všichni zaměstnanci s osobní vazbou na cizí stát (např. mají v zahraničí rodinu apod.).

Možnost práce mladistvých od 14 let

V současnosti je umožněno pracovat mladistvým až od 15 let a pouze v případě, že mají ukončenou povinnou školní docházku. Novela by měla umožnit pracovat mladistvým už od 14 let, a to i bez ukončené povinné školní docházky. Podmínky takové práce by měly být následující:

  • Práce mladistvých od 14 let bude možná pouze se souhlasem rodičů či zákonných zástupců,
  • maximální rozsah práce bude 7 hodin denně a 35 hodin týdně,
  • práce bude možná pouze v období hlavních letních prázdnin,
  • mladiství od 14 let budou moct vykonávat pouze lehké práce.

Finální podoba novely zákoníku práce se může lišit.

Stručně
  • Nově by měl mít zaměstnavatel povinnost vrátit zaměstnance po rodičovské na původní pracovní místo, pokud zaměstnanec nastoupí před druhými narozeninami dítěte.
  • Novela by měla umožnit rodičům na rodičovské dovolené vykonávat na dohodu stejný druh práce u stejného zaměstnavatele.
  • Výpovědní doba nově začne plynout dnem doručení výpovědi. V případě výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů dle paragrafu 52 f až h zákoníku práce dojde ke zkrácení výpovědní lhůty na 1 měsíc.
  • Maximální délka zkušební doby by se měla prodloužit ze 3 na 4 měsíce, resp. z 6 na 8 měsíců u vedoucích pracovníků.
  • V případě zástupu za mateřskou a rodičovskou by mělo být možné uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou více než třikrát.
  • V případě výpovědi z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti nově nebude zaměstnavatel platit odstupné, ale odpovídající částku zaplatí pojišťovna.
  • Zaměstnanci získají možnost samorozvrhování směn a výplaty v cizí měně, pokud mají osobní vazby na cizí stát.
  • Novela by měla umožnit pracovat mladistvým už od 14 let, avšak pouze se souhlasem rodičů či zákonných zástupců a pouze v období hlavních letních prázdnin.