60. díl: Jaké změny podnikatelům přinese novela zákona o DPH?

Dne 30. 10. 2024 prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně rozsáhlá novela Zákona o DPH. V článku si stručně představíme vybrané změny plánované od 1. 1. 2025. Vzhledem k tomu, že změn je celá řada, zaměřili jsme se v článku jen na ty nejdůležitější.

Accountant,Checking,Financial,Statement,Or,Counting,By,Calculator,Income,For

Režim pro malé podniky

Kdo se považuje za malý podnik? Velmi zjednodušeně jde o osobu povinnou k dani, která má obrat pod limitem pro zákonnou registraci plátce DPH. V České republice je limit obratu pro zákonnou registraci plátce 2 miliony Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Zjednodušeně řečeno je tedy český neplátce, který má obrat nižší než 2 miliony Kč, považován za tzv. malý podnik. To ovšem v ČR platí jen pro české osoby povinné k dani. Pokud bude osoba povinná k dani z jiného členského státu poskytovat plnění s místem plnění v tuzemsku (v ČR), stává se v ČR plátcem ze zákona bez ohledu na limit pro zákonnou registraci plátce.

Od 1. 1. 2025 by taková osoba z jiného členského státu mohla využít dobrovolného režimu pro malé podniky a při splnění podmínek využít zvýhodnění pro malé podniky, tj. limitu pro zákonnou registraci plátce. Využití režimu pro malé podniky není povinné. Osoba povinná k dani si může vybrat, jestli do něj vstoupí, či nikoliv. Pokud je pro ni výhodné být plátcem v jiném členském státě (např. z důvodu uplatnění odpočtů), nemá povinnost režim využít a může být plátcem v jiném členském státě.

Příklad

Pan Jánošík je podnikající fyzická osoba se sídlem na Slovensku. Na Slovensku není registrován k DPH. Poskytuje služby spojené s nemovitými věcmi – stavební práce na Slovensku. Nově by chtěl poskytovat i stavební práce na nemovitostech nacházejících se na území ČR českým občanům – nepodnikatelům – osobám nepovinným k dani. Předpokládá v ČR obrat nižší než 2 mil. Kč. Vzniká mu povinnost registrovat se jako plátce DPH v ČR?

Podle zákonné úpravy platné do 31. 12. 2024 se musí osoba neusazená v tuzemsku registrovat jako plátce DPH při poskytnutí plnění s místem plnění v tuzemsku osobám nepovinným k dani. Služby spojené s nemovitou věcí mají místo plnění tam, kde se nachází nemovitost. Při poskytnutí stavebních prací v ČR se musí pan Jánošík v ČR registrovat jako plátce DPH. Od 1. 1. 2025 může pan Jánošík dobrovolně využít režim pro malé podniky. Při splnění podmínek se bude v ČR registrovat jako plátce až po překročení obratu 2 miliony Kč za kalendářní rok nebo obratu 100 000 EUR ve všech státech EU dohromady – včetně Slovenska.

Režim pro malé podniky může využít i česká osoba povinná k dani v jiných státech EU. A to bez ohledu na to, jestli je v ČR plátce, nebo neplátce DPH.

Příklad

Pan Mácha je český plátce DPH, který poskytuje služby spojené s nemovitými věcmi (stavební práce) v tuzemsku. Od roku 2025 by rád využil režim pro malé podniky v Německu. Jaké musí splnit podmínky?

Pan Mácha nesmí přesáhnout obrat v Evropské unii (tj. ve všech státech EU + v tuzemsku) 100 000 EUR, dále nesmí přesáhnout limit pro registraci v Německu a případně musí splnit další podmínky stanovené v Německu pro režim malého podniku. Pokud podmínky splní, může se od 1. 1. 2025 zaregistrovat do režimu malého podniku v Německu. Registraci bude podávat svému českému správci daně. V přihlášce uvede, v jakých zemích EU chce režim pro malé podniky využívat.

Podmínky pro využití režimu pro malé podniky

  • Obrat v Evropské unii (tj. ve všech členských státech dohromady + v tuzemsku) nepřesáhl v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce částku 100 000 EUR.
  • Obrat v členském státě osvobození (tj. ve státě, ve kterém chceme využít režim pro malé podniky) nepřesáhl limit pro zákonnou registraci.
  • Stát osvobození může určit další vlastní podmínky – v ČR nemůže režim pro malé podniky využít skupina, člen skupiny a osoba registrovaná do dovozního režimu v rámci OSS.

Osoba registrovaná do režimu pro malé podniky musí čtvrtletně elektronicky podávat oznámení o uskutečněných plněních v tuzemsku a jiných členských státech – v členění podle jednotlivých států.

Obrat pro zákonnou registraci plátce DPH

Nejvýznamnější změnou v oblasti DPH je nové posuzování limitu pro zákonnou registraci plátce DPH. Podle aktuální úpravy se plátcem DPH stává osoba povinná k dani po překročení obratu 2 miliony Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Plátcem se stává od prvního dne druhého měsíce po měsíci překročení obratu.

Nově by se limit 2 miliony Kč posuzoval za kalendářní rok. Pokud osoba povinná k dani překročí limit 2 miliony Kč za kalendářní rok, stane se plátcem od 1. 1. následujícího roku. Zároveň se ale nově přidává druhá podmínka, kterou je nutné sledovat. A to částka obratu 2 536 500 Kč. Pokud osoba povinná k dani překročí tento druhý limit, stává se plátcem DPH dnem následujícím po dni překročení této částky.

Po překročení limitu obratu 2 mil. Kč za kalendářní rok se může osoba povinná k dani dobrovolně rozhodnout, že bude plátcem hned od následujícího dne po překročení obratu. Tj. nebude čekat do konce kalendářního roku a sledovat druhý limit 2 536 500 Kč.

Příklad

Pan Novák je česká osoba povinná k dani. Kdy se stane plátcem DPH?

  1. 29. 10. 2024 překročí obrat 2 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
  2. Do 31. 12. 2024 nepřekročí obrat 2 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Obrat za kalendářní rok 2025 činí 2 100 000 Kč.
  3. Do 31. 12. 2024 nepřekročí obrat 2 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. 5. 4. 2025 překročí obrat 2 mil. Kč za kalendářní rok 2025. A následně 8. 9. 2025 překročí obrat 2 536 500 Kč.

Pan Novák se stane plátcem:

  1. Od prvního dne druhého měsíce po překročení obratu, tj. od 1. 12. 2024.
  2. Od 1. 1. 2026 – od 1. 1. následujícího roku po roce překročení obratu.
  3. Od 9. 9. 2025. Po překročení obratu 2 mil. Kč musí pan Novák podat registraci plátce do 10 pracovních dnů od překročení limitu 2 mil. Kč. V této první přihlášce si může dobrovolně zvolit, že se chce stát plátcem hned následující den po překročení obratu 2 mil. Kč. Pokud nezvolí tuto možnost, musí do konce roku 2025 sledovat překročení druhého limitu 2 536 500 Kč. Do 10 pracovních dnů po překročení druhého limitu musí podat přihlášku k registraci a oznámit překročení druhého limitu.

Zrušení omezení odpočtu DPH u sportovních vozidel

Podle aktuálně platného znění zákona o DPH nelze uplatnit odpočet DPH u osobního automobilu kategorie M1 ve výši přesahující částku DPH 420 000 Kč. Výjimku z tohoto limitu odpočtu mají aktuálně jen sanitní, pohřební automobily nebo automobily pořízené za účelem provozování silniční motorové dopravy na základě koncese.

Nově by byl možný odpočet vyšší než 420 000 Kč také u sportovních vozidel, která jsou zapsána v registru historických a sportovních vozidel a kterým byl vydán průkaz sportovního vozidla dle Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Tip
Business kreditka od ČSOB chrání vaše podnikání. Získejte i vy pojištění prodloužení záruky zdarma, bezúročné období až 45 dní či slevu 0,4 Kč/litr paliva v síti EuroOil. Sjednání kreditní karty je zcela zdarma.

Osvobození od daně při dodání knihy

Osvobození od DPH při dodání knihy se nově použije i pro letáky. A to při splnění stávající podmínky, tedy že reklama nepředstavuje více než 50 % jeho obsahu.

Čtvrtletní zdaňovací období

Podle aktuální úpravy je základní zdaňovací období měsíční. Při splnění podmínek může plátce přejít na čtvrtletní zdaňovací období. Jednou z podmínek pro přechod na čtvrtletní zdaňovací období je, že obrat plátce za předcházející kalendářní rok nepřesáhl 10 milionů Kč. Nově bude tento limit zvýšen na 15 milionů Kč, tzn. na čtvrtletní zdaňovací období budou moci nově přejít plátci s obratem pod 15 milionů Kč.

Místo plnění při poskytnutí služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání a zábavy

Podle aktuální úpravy je místo plnění při poskytnutí služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání a zábavy místo konání akce. Nově bude upraveno odlišně místo plnění v případě virtuální účasti. Pokud bude virtuální účast poskytnuta osobě povinné k dani, použije se základní pravidlo podle § 9 odst. 1, tj. místo plnění bude v sídle příjemce služby a bude možné využít přenesení daňové povinnosti. Pokud bude příjemce osoba nepovinná k dani, bude místem plnění u virtuální účasti sídlo právnické osoby nebo místo pobytu v případě fyzické osoby. DPH ve státě příjemce bude muset odvést poskytovatel služby.

Příklad

Český plátce DPH ABC s.r.o. pořádá v roce 2025 konferenci v Praze. Konference bude rovněž přenášena online. Jaké bude místo plnění pro tyto účastníky konference?

  1. Pan Novák, soukromá osoba nepodnikatel, se zúčastní fyzicky v Praze.
  2. Firma Slovakia s.r.o. se sídlem na Slovensku poskytne své platné SK DIČ. Část zaměstnanců se zúčastní fyzicky v Praze, část zaměstnanců bude sledovat konferenci z online přenosu.
  3. Pan Jánošík, soukromá osoba nepodnikatel s bydlištěm na Slovensku, bude sledovat online přenos z konference.

Místo plnění se podle nové úpravy určí takto:

  1. U fyzické účasti v Praze je místo plnění tam, kde se akce koná, tj. v ČR – ABC s.r.o., český plátce, uplatní českou DPH – v tomto není žádná změna oproti stávající úpravě.
  2. V případě zaměstnanců, kteří se účastní fyzicky v Praze, je místo plnění v ČR – nelze uplatnit režim přenesení daňové povinnosti a i pro platné SK DIČ se uplatní české DPH – toto platí beze změny stejně jako dosud. Změna bude v případě virtuální účasti na platné SK DIČ – místo plnění bude dle základního pravidla v sídle příjemce služby, tj. na Slovensku. Lze uplatnit přenesení daňové povinnosti na slovenského příjemce s platným SK DIČ.
  3. U virtuálního přenosu osobě nepovinné k dani je nově místo plnění v místě pobytu fyzické osoby, tj. na Slovensku. Firma ABC s.r.o. musí vyřešit své daňové povinnosti na Slovensku.

Oprava základu daně – nedobytné pohledávky

Novela rozšiřuje a usnadňuje možnosti věřitele provést opravu základu daně v případě nedobytné pohledávky. Zkracuje se lhůta ze 2 let na 1 rok v případě pohledávky vymáhané v exekučním řízení vedeném proti dlužníkovi. Opravu základu daně bude možné provést v případě, že pohledávka nebyla dosud zcela vymožena a od vydání prvního exekučního příkazu uplynul nejméně 1 rok.

Nově bude možné při splnění podmínek provést opravu základu daně u pohledávky proti dlužníkovi, vůči kterému bylo zahájeno insolvenční řízení, ale věřitel pohledávku nepřihlásil nejpozději ve lhůtě stanovené rozhodnutím soudu o úpadku. V tomto případě se ale oprava základu daně provede ve výši úplaty, kterou by věřitel býval obdržel, kdyby se do insolvenčního řízení přihlásil.

Nově bude možné také snížit základ daně u nedobytné pohledávky nepřesahující 10 000 Kč včetně daně bez nutnosti jejího exekučního vymáhání. Je ale nutné splnit zákonem dané podmínky:

  • Věřitel dlužníka alespoň dvakrát písemně vyzval ke splnění povinnosti uhradit pohledávku a vynaložil úsilí na to, aby se takové výzvy dostaly do dispozice dlužníka,
  • pohledávka nepřesahuje částku 10 000 Kč včetně daně,
  • pohledávka je alespoň 6 měsíců po splatnosti,
  • souhrn pohledávek tohoto věřitele vůči jednomu dlužníkovi nebude přesahovat 20 000 Kč včetně daně za kalendářní rok,
  • nenastala některá ze skutečností vyjmenovaných v zákoně – pohledávka nebyla vymáhána v exekučním řízení, proti dlužníkovi nebylo zahájeno insolvenční řízení, nedošlo ke smrti dlužníka atd.

V souvislosti s touto změnou úpravy základu daně u věřitele se nově rozšiřuje povinnost úpravy základu daně u dlužníka v případě nedobytné pohledávky. Pro dlužníky to znamená zejména nutnost sledovat neuhrazené dluhy více než 6 měsíců po splatnosti. Neuhradí-li dlužník svůj dluh nejpozději do posledního dne šestého kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po kalendářním měsíci, v němž se stala splatnou, má povinnost snížit uplatněný odpočet DPH.

Autor: Zuzana Bartůšková – daňový poradce ev. č. 4960, jednatel BKP FINANCE s.r.o. – https://www.bkpfinance.cz