Komentář Martina Kupky

Index očekávání firem stoupl na podzim z jarní hodnoty -0,6 bodu na 3,4 bodu. Díky tomu se Index, který sleduje poptávku, investice a rozsah podnikání, poprvé od jara 2023 vrátil z pásma záporných do pásma kladných hodnot, signalizujících optimismus. Ke zlepšení přitom došlo ve všech třech dílčích oblastech, z nichž se index počítá. Objem investic navyšuje nebo ponechává na loňské úrovni 54 procent dotazovaných, růst nebo stabilizaci poptávky zákazníků hlásí 57 procent respondentů, rozšiřování podnikání avizuje 20 procent firem a podnikatelů.

martin-kupka-2-750x483-1-1100x0

Pokračující křehké zlepšování nálady v malých a středních firmách navazuje na pozvolné oživování aktivity v celé české ekonomice. Po stagnaci v roce 2022 očekáváme v roce 2024 růst reálného hrubého domácího produktu v blízkosti 1 procenta, v roce 2025 pak již růst dvouprocentní. Zapomínat bychom neměli na to, že tuzemské domácí hospodářské oživení a s ním spojené zlepšování podnikatelské nálady by bývalo mohlo být robustnější v podmínkách příznivější globální geopolitické a ekonomické situace, zejména pak bez i do české ekonomiky negativně se promítající slabosti ekonomiky německé, s níž je naše ekonomika v mnoha oblastech silně provázána.

Co se týče vnějších (z pohledu jejich vlastní firmy) vlivů, respondenti průzkumu se nejčastěji cítili ohroženi vývojem aktuální ekonomické situace v České republice (61,6 procenta), vysokými cenami energií a surovin (60,4 procenta), změnami v legislativě (50,9 procenta), nedostatkem kvalitních zaměstnanců (46,3 procenta) a dopady válečného konfliktu na Ukrajině (39,6 procenta). Mezi vnějšími vlivy, které firmám naopak nejvíce pomáhají, uváděli respondenti na prvním místě vývoj nových technologií (39,9 procenta) a umělé inteligence (27,9 procenta).

Více než 54 procent firem a podnikatelů se shodlo, že největší příležitosti pro růst v jejich případě představují úspory v oblastech energií a surovin. Druhou nejčastěji zmiňovanou možností s podílem 47 procent je diverzifikace výroby. Přes 44 procent firem vidí možnosti dalšího růstu v nových technologiích, 43 procent v získávání kvalitních pracovníků a 38 procent v digitalizaci procesů.

Povzbuzujícím zjištěním, plynoucím z průzkumu, je pozitivní přístup firem k inovacím. Polovina dotázaných je aktivně vyhledává a aplikuje, případně drobné inovace často zavádí. Desetina respondentů inovuje ve velkých skocích. 27 procent účastníků průzkumu dokáže úspěšně inovovat alespoň pod tlakem ze strany zákazníků nebo legislativy.

Jedním z významných faktorů, který by měl podpořit pokračování růstu Indexu očekávání firem i v roce 2025, je probíhající proces snižování úrokových sazeb ve světě (ČR nevyjímaje), který reflektuje v první řadě odeznívání nedávných silných inflačních tlaků. Podle očekávání jsme už nyní svědky rostoucí poptávky domácností, sycené vedle tradičně velmi nízké míry nezaměstnanosti též návratem k růstu reálných (o inflaci očištěných mezd) a pozvolna sílící důvěrou v udržitelný růst životní úrovně v příštím období.

Nezbytnou podmínkou dosažení námi predikovaného zdvojnásobení tempa ekonomického růstu v příštím roce je ovšem vedle pokračování expanze poptávky domácností též zrychlení objemu výroby a exportu domácího průmyslu, jehož výkon prozatím – zejména v důsledku již výše zmíněných nepříznivých externích vlivů – v řadě odvětví zaostává za očekáváním i kapacitními možnostmi. Výsledky podzimního průzkumu indexu očekávání dávají v tomto kontextu minimálně naději, že pokud se okna příležitosti v podobě růstu domácí i zahraniční poptávky v roce 2025 opět o něco více pootevřou, české firmy se nabídnuté příležitosti dokáží s vervou chopit a využít ji ku prospěchu svému i celé tuzemské ekonomiky.