Cestovní náhrady a stravné v roce 2025
Vysíláte své zaměstnance na služební cesty? Jako každý rok, i letos došlo k navýšení tuzemského a zahraničního stravného na pracovní cesty a také ke změně výše cestovních náhrad. Zjistěte, na jaké náhrady mají letos zaměstnanci nárok.
Kdy zaměstnanci náleží cestovní náhrady a stravné
Cestovní výdaje musí zaměstnavatel uhradit všem zaměstnancům, které vyšle na pracovní cestu. Podmínkou ovšem je, že zaměstnanec k úhradě těchto výdajů použil vlastní peněžní prostředky. Pokud mu zaměstnavatel k úhradě výdajů poskytne např. firemní platební kartu, nárok na náhradu nevzniká.
Kromě stravného jsou cestovní náhrady určeny na pokrytí zejména výdajů na použití vlastního vozidla zaměstnance, nákup pohonných hmot, ubytování, výdajů na využití dopravy hromadnými prostředky apod.
Náhrady se v případě ubytování či využití hromadné dopravy poskytují na základě předložených dokladů o úhradě. V případě stravného a použití vlastního vozidla zaměstnance ale náhrady každý rok upravují vyhlášky.
Tuzemské stravné 2025
Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší podle zákoníku práce zaměstnanci stravné. Výši tuzemského stravného pro rok 2025 stanovuje vyhláška č. 475/2024 Sb. Stravné se liší pro zaměstnance v soukromé a státní sféře.
Minimální výše stravného v soukromé sféře
Sazby stravného pro zaměstnance v soukromé sféře jsou následující:
- 148 Kč pro pracovní cesty trvající 5 až 12 hodin,
- 225 Kč pro pracovní cesty trvající 12 až 18 hodin,
- 353 Kč pro pracovní cesty delší než 18 hodin.
Pokud bylo zaměstnanci během pracovní cesty bezplatně poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, je výše stravného snížena:
- o 70 % v případě cesty trvající 5 až 12 hodin,
- o 35 % v případě cesty trvající 12 až 18 hodin,
- o 25 % v případě cesty trvající déle než 18 hodin.
Stravné ve státní a příspěvkové sféře
Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnancive státní a příspěvkové sféřestravné ve výši:
- 148 Kč až 177 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 225 Kč až 271 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
- 353 Kč až 422 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Pokud bylo zaměstnanci poskytnuto během pracovní cesty bezplatné jídlo, stravné se snižuje stejně jako u zaměstnanců v soukromé sféře. Zaměstnanec nemá nárok na stravné, pokud mu jsou během cesty trvající 5 až 12 hodin poskytnuta dvě bezplatná jídla, resp. během cesty trvající 12 až 18 hodin tři bezplatná jídla.
Sazby zahraničního stravného pro rok 2025
Sazby zahraničního stravného pro rok 2025 jsou stanoveny vyhláškou č. 373/2024 Sb. Pokud bylo zaměstnanci během zahraniční cesty poskytnuto bezplatné jídlo, náleží mu stejně jako při cestě v tuzemsku snížené stravné.
- Pokud zaměstnanec stráví mimo území ČR méně než 1 hodinu, stravné se mu neposkytuje.
- V případě zahraniční pracovní cesty v délce 1 až 12 hodin náleží zaměstnanci 1/3 základní sazby stravného.
- V případě zahraniční cesty v délce 12 až 18 hodin náleží zaměstnanci 2/3 základní sazby stravného.
- V případě zahraniční cesty delší než 18 hodin náleží zaměstnanci základní sazba stravného.
Při vícedenních zahraničních pracovních cestách je nutné počítat zvlášť první a poslední den cesty, tj. například pokud zaměstnanec odlétá z ČR ve 23:30 a ze zahraničí pak v 6:00, první den nárok na stravné nemá a poslední den má nárok na 1/3 základní sazby stravného.
Oproti loňsku se od 1. 1. 2025 mění sazby zahraničního stravného u 30 států. Jde například o Arménii, Černou Horu, Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Itálii, Maďarsko či USA, ze sousedních zemí se zahraniční stravné zvýšilo pouze u Polska, a to na 50 EUR. Pro některé země se mění i příslušná měna. Z amerického dolaru se přechází na euro u těchto zemí: Angola, Botswana, Lesotho, Mauricius, Mosambik, Namibie, Svazijsko.
Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout i vyšší stravné a kapesné do výše 40 % zahraničního stravného. Daňově uznatelné jsou však pouze základní sazby zahraničního stravného.
Náhrady za používání silničních motorových vozidel 2025
Pokud zaměstnanec použije při pracovní cestě vlastní motorové vozidlo, náleží mu základní náhrada za každý ujetý km a k tomu i náhrada za spotřebované pohonné hmoty.
Výše náhrady za ujeté kilometry
Sazba základní náhrady za použití vlastního vozidla na 1 km jízdy se od 1. 1. 2025 zvýšila z 5,60 Kč na 5,80 Kč, u jednostopých vozidel a tříkolek je sazba 1,60 Kč. Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zaměstnavatel sazbu základní náhrady za 1 km jízdy zvýší nejméně o 15 %. Základní náhrada u nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů je nejméně 11,20 Kč.
Náhrada za spotřebované pohonné hmoty
Náhrada za pohonné hmoty se určuje z údajů o spotřebě v technickém průkazu použitého vozidla a z ceny pohonných hmot. Cenu pohonné hmoty prokazuje zaměstnanec dokladem o nákupu, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Pokud takový doklad nemá, určuje cenu pohonných hmot vyhláška:
- 35,80 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,
- 40,50 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,
- 34,70 Kč za 1 litr motorové nafty,
- 7,70 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny.
- Cestovní výdaje musí zaměstnavatel uhradit všem zaměstnancům, které vyšle na pracovní cestu. Podmínkou ovšem je, že zaměstnanec k úhradě těchto výdajů použil vlastní peněžní prostředky.
- Náhrady se v případě ubytování či využití hromadné dopravy poskytují na základě předložených dokladů o úhradě. V případě stravného a použití vlastního vozidla zaměstnance ale náhrady každý rok upravují vyhlášky.
- Výši tuzemského stravného pro rok 2025 stanovuje vyhláška č. 475/2024 Sb. Pokud bylo zaměstnanci během pracovní cesty bezplatně poskytnuto jídlo, je výše stravného snížena.
- Sazby zahraničního stravného pro rok 2025 jsou stanoveny vyhláškou č. 373/2024 Sb. Pokud bylo zaměstnanci během zahraniční cesty poskytnuto bezplatné jídlo, náleží mu stejně jako při cestě v tuzemsku snížené stravné.
- Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout i vyšší stravné a kapesné. Daňově uznatelné jsou však pouze základní sazby zahraničního stravného.
- Pokud zaměstnanec použije při pracovní cestě vlastní motorové vozidlo, náleží mu základní náhrada za každý ujetý km a k tomu i náhrada za spotřebované pohonné hmoty.