71. díl: 8 nejčastějších chyb v daňovém přiznání fyzických osob

I když online nástroje a aplikace značně zjednodušují vyplňování daňových přiznání a upozorní vás na řadu formálních nedostatků, v praxi stále dochází k nejasnostem a zbytečným chybám. Na co si dát pozor a jak postupovat, když daňové přiznání vyplníte nesprávně?

House,,Couple,And,Laptop,For,Finance,,Reading,And,Planning,For
Obsah

Kdo má povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob?

První a nejzásadnější chybou je – nepodání daňového přiznání, přestože tuto povinnost máte. Nejčastěji na povinnost podat daňové přiznání zapomínají:

  1. zaměstnanci, kteří měli za zdaňovací období jiné zdanitelné příjmy vyšší než 20 tisíc korun,
  2. zaměstnanci, kteří měli ve zdaňovacím období více časově se překrývajících zaměstnání,
  3. OSVČ v paušálním režimu, které mají příjmy jiné než z podnikání vyšší než 50 tisíc korun,
  4. OSVČ v paušálním režimu, jejichž příjmy překročily 2 miliony korun anebo se staly plátci DPH,
  5. OSVČ, které měly příjmy nižší než 50 tisíc korun, ale zároveň dosáhly daňové ztráty,
  6. poplatníci, kteří v průběhu zdaňovacího období předčasně ukončili životní nebo penzijní pojištění.

Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte součet všech zdanitelných příjmů za předchozí rok nižší než 50 tisíc korun, případně pokud máte zaměstnání a k tomu ostatní příjmy nižší než 20 tisíc korun. Do limitu se nepočítají osvobozené příjmy nebo příjmy zdaněné srážkovou daní.

Forma podání daňového přiznání  

Všichni podnikatelé mají povinně zřízenou datovou schránku, a tím pádem mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Povinnost elektronického podání platí i v případě, že máte datovou schránku zřízenou dobrovolně. To však neznamená, že jej musíte podat přes datovou schránku, tedy ve formě XML – můžete využít i interaktivní formulář na portálu Mojedane.cz. Papírové podání ani zaslání PDF ale nebude akceptováno.

Pokud datovou schránku nemáte, můžete daňové přiznání podat buď elektronicky, nebo v papírové formě – rozhodnutí je zcela na vás. Ať už podáváte přiznání jakkoliv, nezapomeňte na přiložení všech příloh, zejména k uplatnění daňových slev.

Neuvedení všech zdanitelných příjmů

Pokud máte povinnost podat daňové přiznání, musíte do něj uvést všechny své zdanitelné příjmy, tedy i ty, z nichž jste již odvedli daň – zaplacenou daň si v daňovém přiznání odečtete ze své daňové povinnosti. Daňoví rezidenti ČR uvádí všechny celosvětové příjmy.

V daňovém přiznání se tedy uvádí:

  • příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání),
  • příjmy ze samostatně výdělečné činnosti (podnikání),
  • příjmy z kapitálového majetku,
  • příjmy z nájmu,
  • ostatní příjmy dle § 10 Zákona o daních z příjmů.

V daňovém přiznání naopak neuvádíte příjmy osvobozené od daně a příjmy zdaněné srážkovou daní v ČR. Mezi osvobozené příjmy patří například dary od příbuzných, dědictví, výživné, důchody do výše 36násobku minimální mzdy za rok, sociální dávky a v určitých případech i příjem z prodeje nemovitosti či cenných papírů a další. Pokud jste však obdrželi příjem osvobozený od daně vyšší než 5 milionů korun, musíte podat oznámení o osvobozených příjmech.

Nezahrnutí provizí a poplatků do příjmů

Pokud poskytujete služby či prodáváte zboží přes různé portály, které vám strhávají z přijatých plateb provize, za příjem se považuje platba zákazníka včetně provize – provize a poplatky jsou vaším nákladem, který si můžete odečíst, pokud uplatňujete skutečné náklady.

Pokud však pronajímáte nemovitosti, do příjmů se naopak počítá pouze samotné nájemné, nikoli platby za služby či energie.

Uvedení příjmů v nesprávném roce

V daňovém přiznání uvádíte příjmy, které jste obdrželi v daném zdaňovacím období – v případě OSVČ jde o kalendářní rok od 1. ledna do 31. prosince. Termín poskytnutí služby ani splatnost faktury není určující. Přihlíží se pouze na termín obdržení platby. Pokud například vystavíte fakturu v listopadu 2024 se splatností v prosinci 2024, ale je uhrazena v lednu 2025, tento příjem se uvádí v daňovém přiznání za rok 2025.

Výjimku představují příjmy ze zaměstnání. Do daňového přiznání za rok 2024 se počítají příjmy ze zaměstnání za prosinec 2024, i pokud byly vyplaceny až v roce 2025.

Chybné uplatnění paušálních výdajů

Uplatnění paušálních výdajů je v praxi nejoblíbenější. I přes jeho jednoduchost se však i zde často chybuje. Kromě uplatnění správného procenta je totiž potřeba hlídat i limit výdajů, které lze tímto způsobem uplatnit.

Druh výdělečné činnostiVýše paušálních výdajůMaximální výše paušálních výdajů
Řemeslná živnost, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství80 %1 600 000 Kč
Volná, vázaná a koncesovaná živnost60 %1 200 000 Kč
Autorská tvorba a svobodná povolání40 %800 000 Kč
Nájem nemovitostí a majetku zařazeného v obchodním majetku30 %600 000 Kč

Všechny příjmy je potřeba rozdělit podle jednotlivých skupin – druhů podnikání. Pokud jste například měli příjmy z volné živnosti a obdrželi jste navíc autorské honoráře, musíte pro každý druh příjmu uplatnit jinou výši paušálních výdajů. Nelze však kombinovat paušální a reálné výdaje u různých druhů příjmů z podnikání.

Chyby při uplatnění daňového bonusu na děti

V praxi se vůbec nejčastěji chybuje u daňového bonusu. Na každé dítě může uplatnit daňový bonus pouze jeden z rodičů (případně manžel/manželka rodiče dítěte nebo prarodič dítěte, pokud nepobírá starobní důchod), který s dítětem žije ve společné domácnosti. Daňový bonus nemůže uplatnit druh/družka rodiče dítěte, který žije s dítětem ve společné domácnosti. Pokud žijí ve společné domácnosti s dítětem oba rodiče, sami si určí, kdo bude bonus uplatňovat. Pokud máte dvě (nebo více) děti, může si každý rodič uplatnit daňový bonus na jedno z nich.

Poplatník, který uplatňuje daňový bonus, musí mít úhrn měsíčních příjmů ve výši alespoň poloviny minimální měsíční mzdy, resp. u OSVČ úhrn ročních příjmů ve výši alespoň 6násobku minimální mzdy.

K daňovému přiznání musíte přiložit potvrzení zaměstnavatele druhého z rodičů, že tento rodič daňový bonus neuplatňuje. Pokud je druhý rodič nezaměstnaný, přikládá se čestné prohlášení. Pokud uplatňujete bonus na dítě ve věku 18-26 let, musíte k přiznání doložit buď potvrzení o denním studiu, anebo potvrzení od ošetřujícího lékaře, že zdravotní stav dítěti neumožňuje studovat ani pracovat.

Tip
Business kreditka od ČSOB chrání vaše podnikání. Získejte i vy pojištění prodloužení záruky zdarma, bezúročné období až 45 dní či slevu 0,4 Kč/litr paliva v síti EuroOil. Sjednání kreditní karty je zcela zdarma.

Nesprávné uplatnění daňových slev

Při uplatňování daňových slev musíte zohlednit několik novinek, které vstoupily v platnost v roce 2024. Zrušeny jsou sleva na studenta a školkovné a nezdanitelné položky Členské příspěvky člena odborové organizace a Zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Tyto daňové slevy a nezdanitelné položky již nelze v daňovém přiznání uplatnit.

U slevy na manžela/manželku s příjmy nižšími než 68 000 Kč ročně platí od 1. ledna 2024 nová podmínka, a sice že manžel či manželka (resp. registrovaný partner či partnerka), na kterého/kterou daňový poplatník tuto slevu uplatňuje, musí pečovat o dítě do 3 let věku ve společně hospodařící domácnosti.

V případě produktů spoření na stáří došlo naopak k rozšíření této odečitatelné položky. Nově lze kromě penzijního připojištění a životního pojištění uplatnit také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobé investiční produkty. Souhrnný limit pro všechny produkty spoření na stáří je nově stanoven na 48 000 Kč. 

Jak postupovat, když uděláte v daňovém přiznání chybu?

Samozřejmě se může stát, že i přes veškerou pečlivost uděláte v daňovém přiznání chybu nebo na něco zapomenete. Naštěstí finanční úřad na tyto situace myslí. Pokud jde o malou chybu, která nemění výši daňové povinnosti, většinou vás pouze vyzve k doplnění či úpravě daňového přiznání. Jestli ale chyba mění výši daně, postupujte podle toho, kdy jste chybu zjistili.

Pokud ještě neuplynula lhůta pro podání daňového přiznání, jednoduše bez jakýchkoli sankcí podáte tzv. opravné přiznání se správnými údaji – má stejný formulář jako běžné daňové přiznání, pouze s tím rozdílem, že na první straně zaškrtnete možnost „opravné daňové přiznání“. Finanční úřad bude automaticky brát v potaz pouze opravné přiznání.

Pokud již lhůta pro podání uplynula, musíte podat tzv. dodatečné daňové přiznání, pro které rovněž použijete stejný formulář jako v případě řádného přiznání. V tomto případě však již musíte uvést důvody, proč dodatečné daňové přiznání podáváte. Pokud navíc vaše původně vypočtená daňová povinnost byla nižší, než měla být, musíte počítat se sankcemi v podobě penále.

Stručně
  • Nejzásadnější chybou je nepodání daňového přiznání, přestože tuto povinnost máte. Povinnost podat daňové přiznání totiž v určitých případech mají i zaměstnanci či OSVČ v paušálním režimu.
  • Všichni podnikatelé mají povinně zřízenou datovou schránku, a tím pádem mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Papírové podání ani zaslání PDF nebude akceptováno.
  • Pokud máte povinnost podat daňové přiznání, musíte do něj uvést všechny své zdanitelné příjmy, tedy i ty, z nichž jste již odvedli daň – zaplacenou daň si v daňovém přiznání odečtete ze své daňové povinnosti.
  • V daňovém přiznání uvádíte příjmy, které jste obdrželi v daném zdaňovacím období. Termín poskytnutí služby ani splatnost faktury není určující.
  • Při uplatnění paušálních výdajů je kromě uplatnění správného procenta potřeba hlídat i limit výdajů, které lze tímto způsobem uplatnit.
  • Nezapomeňte, že některé slevy na dani a nezdanitelné položky jsou zrušeny či omezeny.
  • Na každé dítě může uplatnit daňový bonus pouze jeden z rodičů, který s dítětem žije ve společné domácnosti a má úhrn měsíčních příjmů ve výši alespoň poloviny minimální měsíční mzdy.
  • Pokud zjistíte, že jste udělali v daňovém přiznání chybu, ale ještě neuplynula lhůta pro podání, stačí podat opravné přiznání. Pokud již lhůta pro podání uplynula, musíte podat tzv. dodatečné daňové přiznání.